Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Jak powinien być zbudowany destylator?

  • Dodano: 2023-08-30 13:45

Destylator to sprzęt, którego używa się do produkcji domowego alkoholu. Jest bardzo wszechstronny i szybko można się nauczyć jego obsługi, nie zajmuje też wiele miejsca. Jak powinien wyglądać, by bez problemu dało się na nim przeprowadzić proces destylacji?

Czy można zbudować destylator samodzielnie?

Teoretycznie tak, ale najczęściej wykonane metodą chałupniczą destylatory są miernej jakości. Rzadko kiedy robi się je z porządnych materiałów, wątpliwa jest też ich szczelność, a to wszystko negatywnie wpływa na jakość otrzymanego destylatu. Największym błędem jest budowanie destylatorów ze zwykłych rur stalowych czy starych kan, ale i droższa stal nierdzewna nie do końca spełnia swoje zadanie.

Gdzie można kupić destylator?

Gotowy destylator też może być ze stali nierdzewnej, a wiele osób decyduje się na niego ze względu na niższą cenę. Destylatory miedziane, w ofercie na przykład https://dobrydestylator.pl/, są droższe, ale i lepszej jakości. Miedziany destylator zapewnia głębszy, bardziej szlachetny smak trunku, poza tym obecność miedzi eliminuje z alkoholu szkodliwe związki chemiczne. Gotowe destylatory najlepiej zamawiać u sprawdzonych producentów, którzy dają gwarancję na swoje wyroby. Więcej o takim sprzęcie: https://dobrydestylator.pl/potstill-fi-76.

Jak wybrać właściwy model destylatora?

Destylator miedziany typu Pot-Still składa się z kotła, części kolumnowej, którą można wypełnić sprężynkami pryzmatycznymi, grzałki, kolektora wodnego, tablicy kontrolnej, termometru oraz akcesoriów montażowych. Wersja podstawowa destylatora może też posiadać tzw. reflux – jest to dodatkowa chłodnica, dzięki której można zwiększyć moc produkowanego destylatu. Innym przydatnym dodatkiem jest papuga, która mocuje się do chłodnicy – służy ona do odbierania alkoholu i pokazywania na bieżąco mocy destylatu.

Energooszczędność zapewni dodatkowe ocieplenie kotła, np. z maty kauczukowej, wykończonej ochronną warstwą aluminium. Do produkcji trunków smakowych przyda się aromatyzator – to niewielki pojemnik, w którym umieszcza się botaniki, skórki owoców, zioła.

Pojemność kotła dobiera się stosownie do wielkości planowanej produkcji alkoholu, natomiast średnica kolumny destylatora nie powinna być mniejsza niż 50 mm. Odpowiednia wysokość rury to około 80 cm – na takim sprzęcie da się przygotować zarówno destylaty smakowe, jak i mocniejszy alkohol.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.