Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Liceum Ekonomiczne w Siemianowicach Śląskich upamiętnione tablicą pamiątkową

  • Dodano: 2025-11-18 06:00, aktualizacja: 2025-11-17 17:52

W piątek, 14 listopada, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej istnienie Liceum Ekonomicznego, które w latach 1968-1994 funkcjonowało w tej samej siedzibie. Było to wzruszające wydarzenie, pełne wspomnień i emocji.

Inicjatywa Anny Michalskiej

Inicjatorką przedsięwzięcia była Anna Michalska, absolwentka Liceum Ekonomicznego, która 50 lat temu pisała swoją pierwszą maturę w tej szkole. Jak wspomina, pomysł na upamiętnienie byłej szkoły zrodził się już wcześniej, przed zorganizowaniem jubileuszu 50-lecia matury, który miał miejsce w czerwcu tego roku.

– Kiedy przechodziłam obok szkoły, poczułam, że brakuje jakiejś wzmianki o Liceum Ekonomicznym, które było dla nas nie tylko miejscem nauki, ale także miejscem, w którym nawiązywaliśmy przyjaźnie na całe życie – mówi Anna Michalska. Zainicjowanie powstania tablicy pamiątkowej spotkało się z entuzjazmem koleżanek z klasy, które jednogłośnie poparły ten pomysł. W realizacji pomogła także dyrektor szkoły, Agata Krzysztofik.

Wspomnienia z młodości i czasów przedmaturalnych

Podczas uroczystości Anna Michalska podzieliła się wspomnieniami z czasów nauki. Jak się okazało, jej droga do matury była nietypowa. Z powodu choroby musiała spędzić kilka miesięcy w szpitalu, co opóźniło jej przygotowania do egzaminu.

– Zostałam zarażona żółtaczką podczas zimowiska i do połowy kwietnia musiałam leżeć w szpitalu. Gdy wyzdrowiałam, obroniłam pracę dyplomową z ekonomii politycznej. I chyba dobrze trafiłam, bo tematem mojej pracy była międzynarodowa współpraca gospodarcza – wspomina z uśmiechem.

Wzruszające wspomnienia o kadrze pedagogicznej

Absolwentki Liceum Ekonomicznego w Siemianowicach Śląskich pamiętają swoich nauczycieli, którzy mieli ogromny wpływ na ich życie. Wśród wspomnień nie zabrakło ciepłych słów o wymagającej matematyczce Jadwidze Niedbała-Stanek, polonistce Ewie Kozak, która zaszczepiła w uczennicach miłość do teatru, czy geografce pani Krynickiej, która uczyła przez piosenki Haliny Kunickiej.

– To była szkoła, która dawała nam solidne podstawy do dalszej nauki. Wspomnienia o nauczycielach są dla nas bardzo żywe – mówi Anna Michalska.

Zmiany w edukacji i wybór szkoły

Z perspektywy lat Anna Michalska przyznaje, że wybór Liceum Ekonomicznego nie był początkowo jej marzeniem. Jednak z biegiem czasu okazało się, że zdobyty zawód był bardzo potrzebny w czasie transformacji gospodarczej.

– Wybór szkoły w wieku 15 lat to trudna decyzja, ale Liceum Ekonomiczne dało mi solidną podstawę do dalszego kształcenia się i rozwoju zawodowego. To była szkoła, która wprowadziła nas w świat komputerów, specjalistycznego oprogramowania, a nawet sztucznej inteligencji – mówi z dumą.

Sentimentalna podróż w czasie

Podczas uroczystości absolwentki miały okazję zobaczyć przedstawienie przygotowane przez uczniów I LO oraz zapoznać się z wystawą rekwizytów ze swojej byłej szkoły. Była to sentymentalna podróż do przeszłości, pełna wzruszeń i wspomnień.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również