Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Michałkowicka perełka architektoniczna znów zachwyca

  • Dodano: 2020-10-07 06:30, aktualizacja: 2020-10-06 22:04

Zakończył się trwający ponad rok drugi etap rewitalizacji michałkowickiego Pałacu Rheinbabenów, potocznie nazywanego "Zameczkiem".

Obiekt, darzony przez mieszkańców Michałkowic szczególnym sentymentem, już w połowie października wznowi swoją działalność i znowu będzie tętnił życiem. Ruszą sekcje artystyczne dla dzieci i młodzieży, spotkania dla seniorów, jak i wyjątkowe wydarzenia kulturalne.

Realizacja drugiego etapu modernizacji pałacu była jedną z najbardziej oczekiwanych tegorocznych inwestycji w mieście. Stanowiła ona kontynuację działań rewitalizacyjnych przeprowadzonych w latach 2017-2018, w ramach których odnowiono i podświetlono elewację oraz ozdobiono ją sztukaterią, wymieniono stolarkę okienną, nawierzchnię tarasu, a także wyremontowano dach.

Wartość inwestycji wyniosła wówczas blisko 3,4 mln zł

Podczas drugiego etapu modernizacji, który rozpoczął się w lipcu 2019 roku, przeprowadzono kompleksowy remont wnętrz zabytkowego pałacyku. Wykonano w nim nowe posadzki, okładziny ścienne, odtworzono sztukaterie ścienne i sufitowe, wymieniono stolarkę drzwiową i instalacje wewnętrzne, a także zaopatrzono go w systemy sygnalizacji alarmu pożaru i oddymiania. Szczególną uwagę poświęcono renowacji oranżerii – ciekawostką jest to, że podczas jej remontu, na ścianie odkryto zamurowaną wnękę, a w niej na pokrytej tynkiem ścianie – polichromię, przedstawiającą egzotycznego ptaka siedzącego na gałęzi.

Malowidło poddano pracom konserwacyjnym i aktualnie jest dekoracyjnym elementem oranżerii

Dzięki gruntownej modernizacji kolejny siemianowicki zabytek odzyskał blask. Koszt realizacji drugiego etapu inwestycji wyniósł blisko 8 mln zł. Na całość przedsięwzięcia Gmina Siemianowice Śląskie pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, w wysokości ponad 5 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również