Oszustwo przy użyciu kodu blik jest coraz bardziej popularne. Osoby podszywając się pod naszych znajomych proszą o pomoc finansową, a my przekonani, że pomagamy bliskim podajemy kod BLIK i zatwierdzamy transakcję w aplikacji mobilnej banku. Przestrzegamy, aby nie podawać wygenerowanego kodu bez wcześniejszego potwierdzenia czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę.
Wygoda z pewnymi wadami
Transakcje za pośrednictwem internetu oraz płatności za pomocą kodów Blik to bardzo wygodna alternatywa dokonywania zakupów. Bez wychodzenia z domu możemy kupić interesujący nas towar lub sprzedać rzecz, która nie jest już nam potrzebna. Postępując zgodnie z zasadami bezpieczeństwa nasze transakcje nie będą zagrożone. Kiedy jednak podamy nasze dane do logowania lub kod Blik prześlemy nie upewniając się kto jest odbiorcom, możemy stracić swoje oszczędności.
Znajomy? A może oszust?
Jeden ze schematów działania oszustów jest często powtarzalny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać niepokoju. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego będąc pewnym, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod Blik, zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu, oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.
Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego pamiętaj:
- Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
- nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.
- zawsze sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie).
- chroń swój telefon oraz pin do aplikacji mobilnej banku. Decydując się dokonywać zakupów przez internet. Pamiętajmy, że w sieci również działają oszuści. Sami musi zadbać zatem, aby nie zostać oszukanym.
- uważnie przyjrzyj się ofercie, która zawiera bardzo zaniżoną cenę w stosunku do innych ofert,
- czytaj komentarze innych osób kupujących. Duża liczba negatywnych może świadczyć o nieuczciwości sprzedającego,
- wiele serwisów aukcyjnych proponuje ubezpieczenie transakcji oraz program zapewniający ochronę kupującym skorzystajmy z niego,
- unikaj zakupów poza aukcją,
- korzystaj z programu antywirusowego,
- nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych,
- nie klikaj żadnych odsyłaczy w e-mailu: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,
- nie otwieraj załączników do wiadomości e-mail, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy.