Rynek optyczny oferuje dziś bardzo szeroki wybór soczewek. Dla każdej wady wzroku i odpowiadające różnym stylom życia – szkła kontaktowe spełniają dziś każde oczekiwania. Pozostaje jeszcze nie mniej ważna kwestia kosztów, które wiążą się z tą wygodną metodą korekcji. Jak wybierać soczewki by nie zrujnować swojego budżetu? Podpowiadamy!
Jak wybrać soczewki kontaktowe?
Wybór soczewek kontaktowych w pierwszej kolejności należy skonsultować ze specjalistą. Wszystkich informacji udzieli Ci optometrysta lub okulista, ponieważ do określenia jakich soczewek potrzebujesz, niezbędne jest profesjonalne badanie wzroku. Oprócz rodzaju i wady oraz jej skali określanej w dioptriach, musimy znać parametry pasujących do nas soczewek. W pewnym uproszczeniu możemy to porównać do rozmiaru, ponieważ parametry te precyzują:
- krzywiznę soczewki (BC)
- średnicę soczewki (DIA)
W zależności od rodzaju wady wzroku będziemy wybierać:
> Soczewki sferyczne dla osób z krótkowzrocznością (minusy) i dalekowzrocznością (plusy)
> Soczewki toryczne dla osób z astygmatyzmem
> Soczewki multifokalne (inaczej – progresywne) dla osób z prezbiopią
Soczewki EyeLove to wysokiej klasy produkty, wśród których znajdziemy większość możliwych opcji. Renomowana marka wyróżnia się połączeniem atrakcyjnej ceny i doskonałej jakości.
Soczewki wysokiej jakości – co to znaczy?
Jakość soczewek kontaktowych oznacza kilka właściwości, które wpływają na ich trwałość oraz komfort użytkownika. Nowoczesne soczewki kontaktowe są wytwarzane z elastycznych materiałów, które są w pełni bezpieczne dla gałki ocznej. W ofercie sklepów optycznych znajdziemy soczewki hydrożelowe i silikonowo hydrożelowe. Oba rodzaje cechują się odpornością na pęknięcia i rozdarcia.
Ważną właściwością wysokiej jakości soczewek kontaktowych jest tlenoprzepuszczalność i uwodnienie. Obie te cechy mają bezpośredni wpływ na komfort użytkowania. W przypadku soczewek całodobowych wartości te są większe. To właśnie dzięki dużej dostępności tlenu do oka, takie soczewki mogą być noszone bardzo długo i możemy w nich spać, nie ryzykując podrażnień.
Soczewki kontaktowe mogą być wyposażone również w filtr UV. To bardzo istotne szczególnie dla osób, które narażają oczy na ekspozycję na promienie słoneczne. Filtr obecny w soczewkach chroni delikatne struktury gałki ocznej przed uszkodzeniami, co zapobiega wielu problemom w przyszłości.
Czas noszenia soczewek
Szukając dla siebie odpowiednich soczewek kontaktowych zwróć uwagę na czas, do jakiego są przystosowane. Do Twojej dyspozycji są:
- soczewki dwutygodniowe
- soczewki miesięczne
Decydując o najlepszym dla Ciebie wariancie, odpowiedz sobie na pytanie: czy wybrane szkła kontaktowe zamierzasz nosić codziennie? Jeśli tak, to najlepszym wyborem będą soczewki o dłuższym czasie użytkowania. W ostatecznym rozliczeniu okazują się najmniej kosztowe.
O soczewkach miesięcznych i dwutygodniowych warto wiedzieć, że ich czas przydatności jest liczony od otwarcia blistra. Zatem rzeczone 14 lub 30 dni liczą się nawet wtedy, gdy założysz je raz lub dwa. Po upłynięciu wskazanego czasu nie wolno już takich soczewek nosić, ze względu na utratę właściwości.
Dlatego, jeśli ta wyjątkowa metoda korekcji wad wzroku będzie Ci potrzebna tylko od czasu do czasu – wybieraj soczewki jednodniowe.
Jak dbać o soczewki?
Dbałość o soczewki jest tak naprawdę dbałością o oczy. Jeśli prowadzisz regularny tryb życia i aktywność w ciągu dnia – najlepsze będą soczewki używane w trybie dziennym. Do codziennej pielęgnacji będziesz potrzebować płyn do soczewek oraz pojemnik do ich przechowywania. Ściągając szkła kontaktowe wieczorem, pamiętaj o ich dokładnym oczyszczeniu z osadów. Specjalne płyny mają właściwości:
- bakteriobójcze
- wirusobójcze
- grzybobójcze
- nawilżające
Dlatego ważne jest zanurzenie soczewek na noc w preparacie. Dzięki temu rano możemy założyć soczewki świeże i zdezynfekowane. To zapewnia właściwą higienę dla oczu.