Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Nowa ortofotomapa Siemianowic Śląskich

  • Dodano: 2018-07-06 09:15

We wtorek 3 lipca br. w siemianowickim Ratuszu odbyła się prezentacja nowej ortofotomapy naszego miasta, skierowana do pracowników urzędu.

Podczas pokazu, przedstawiciel firmy MGGP Aero (twórcy siemianowickiej ortofotomapy) – Witold Kuźnicki oraz geodeta miasta – Jolanta Łukowska omówili możliwości jej zastosowania.

Główne działania związane z utworzeniem najnowszej wersji ortofotomapy Siemianowic Śląskich, która jest źródłem informacji przestrzennej gminy, przeprowadzono w dniu 14 kwietnia 2018 r. Wówczas ok. 1200-1300 m nad naszym miastem, odbył się nalot fotogrametryczny, podczas którego z pokładu samolotu, za pomocą kamery lotniczej, dokładnie sfotografowano całe Siemianowice Śląskie, w rozdzielczości terenowej wynoszącej 5 cm (wymiar piksela w terenie) –  dzięki temu parametrowi, uzyskany obraz jest ostry i precyzyjny, co umożliwia wykonywanie dokładnych pomiarów.
Zaktualizowana ortofotomapa jest już opublikowana na portalu siemianowice.retromapy.pl, oprócz niej dostępne są tam także jej wersje archiwalne z lat: 1996, 2002, 2009, 2012, 2015. Serwis jest prosty i intuicyjny w obsłudze, a korzystając z niego możemy przeglądać materiały z wiosny 2018 r. i porównywać zmiany w mieście jakie zaszły na przestrzeni lat, co więcej zaznaczając wybrane miejsce możemy skopiować fragment obrazu i w formie linka udostępnić go np. innej osobie.
Ortofotomapa jest niezwykle pomocnym narzędziem w pracy poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta np. Biura Geodety Miasta, Biura Budownictwa, Wydziału Infrastruktury Drogowej, Rozwoju Miasta, Ochrony Środowiska czy Gospodarki Nieruchomościami. Z jej pomocą można m. in. planować tereny inwestycyjne, ustalać projekty miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, mierzyć odległości lub powierzchnie danego terenu. Warto dodać, że portal jest również bardzo użyteczny dla mieszkańców, którzy poprzez niego mogą nie tylko odbyć sentymentalną podróż w czasie, ale również wyszukać atrakcyjne tereny dla projektów z budżetu obywatelskiego, parkingi czy ścieżki rowerowe.


Źródło: UM Siemianowice Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również