Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Obchody Dnia Metalowca w SCK Zameczek w Michałkowicach

  • Dodano: 2018-06-18 08:45, aktualizacja: 2018-06-18 08:59

15 czerwca w SCK Zameczek w Michałkowicach pracownicy Fabryki Elementów Złącznych S.A. w Siemianowicach Śląskich wraz z zaproszonymi gośćmi obchodzili Dzień Metalowca.

Tegoroczne obchody miały jednak szczególnie podniosły charakter, ponieważ były połączone ze świętowaniem 150. rocznicy powstania siemianowickiej „Nitki”.

Początki tej, tak przecież zasłużonej dla miasta i regionu, fabryki sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy to w 1868 roku powstała ona jako warsztat rzemieślniczy, założony przez niemieckiego przemysłowca, Wilhelma Fitznera. Dzięki industrializacji terenów Polski i Niemiec oraz wzrastającym potrzebom militarnym, w połączeniu z zapleczem surowcowo-technicznym Górnego Śląska, stworzyły korzystne warunki rozwoju firmy.

Lata powojenne były dla „Nitki” czasem różnorodnych przekształceń prawnych, co wyrażało się chociażby w kilkukrotnej zmianie nazwy firmy. W latach 1945–1948 nosiła ona nazwę Fitznerowska Fabryka Śrub i Nitów. Po nacjonalizacji w 1951 roku fabryka zaczęła funkcjonować jako Siemianowicka Fabryka Śrub i Nitów, natomiast już później, bo od 23 października 1987 roku, w związku ze zmianami organizacyjnymi, restrukturyzacją i rozszerzeniem asortymentu produkcji zakład przyjął ostatecznie obecną nazwę – Fabryka Elementów Złącznych. Od 1 marca 1999 roku firma funkcjonuje jako spółka akcyjna.

Dzisiejsza „Nitka” jest nowoczesnym przedsiębiorstwem, zorganizowanym według wymogów i standardów światowych, dobrze umocowanym na rynku branżowym w kraju i za granicą i należącym do grona wiodących producentów w branży elementów złącznych w Polsce. Profesjonalna, zgrana załoga, często związana z zakładem wielopokoleniową tradycją, sprawdzona kadra menedżerska pozwoliły na podjęcie wyzwania, jakim w nowych realiach gospodarczych ostatniej dekady XX wieku stało się sprostanie konkurencji krajowej i zagranicznej. Wymaga to nieustannego podtrzymywania wieloletnich powiązań kooperacyjnych i nawiązywania nowych, ciągłego rozszerzania asortymentu produkcji oraz podnoszenia jej standardu technologicznego. Wszystkie wyroby są wytwarzane w oparciu o normy krajowe i międzynarodowe, a ich wysoką jakość zapewnia funkcjonujący system jakości, zgodny z wymaganiami normy ISO9001:2000, co zostało potwierdzone przyznanym fabryce w 2000 roku Certyfikatem Systemu Jakości .

Do głównych odbiorców wyrobów Fabryki Elementów Złącznych S.A. należą: transport kolejowy i samochodowy, budownictwo przemysłowe, przemysł budowy maszyn i przemysł wydobywczy. Bogate doświadczenie, pełny profesjonalizm oraz wysoka jakość wyrobów zjednały firmie klientów również w wielu krajach Europy i świata.

O początkach firmy, jej długiej wspaniałej historii i dniu dzisiejszym mówiła Pani Anna Zasada-Chorab, II Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowic Śląskich, która – obok innych zaproszonych gości – uświetniła swoją obecnością uroczyste obchody 150. rocznicy powstania „Nitki”. Podkreślając jej wspaniałe tradycje, sukcesy oraz rolę, jaką pełni w mieście i regionie, w imieniu Prezydenta Miasta Rafała Piecha złożyła na ręce Dyrektora Fabryki Elementów Złącznych S.A. Macieja Gosiewskiego słowa uznania oraz życzenia wszelkiej pomyślności na kolejne długie i pełne sukcesów lata działalności firmy. Został także odczytany list gratulacyjny od Wiceministra Energetyki, Grzegorza Tobiszowskiego.

W trakcie części oficjalnej obchodów 150. rocznicy powstania firmy, która rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem pocztów sztandarowych, długoletni zasłużeni pracownicy firmy, otrzymali odznaczenia, dyplomy oraz upominki.

Po części oficjalnej miał miejsce jubileuszowy obiad, a po  nim wspaniała zabawa wszystkich uczestników tych szczególnych obchodów Dnia Metalowca.


Źródło: UM Siemianowice Śląskie

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również