Siemianowice Śląskie - portal miejski Siemianowice.net.pl

Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Policjanci ostrzegają przed "miganiem" światłami drogowymi

  • Dodano: 2016-09-26 09:00

Policjanci drogówki ostrzegają, że używanie świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami może zakończyć się ukaraniem kierowcy mandatem bądź skierowaniem sprawy do sądu. Najważniejsze są jednak względy bezpieczeństwa. Może się bowiem okazać, że przez "mignięcie" zatrzymania uniknie nietrzeźwy kierujący, stwarzający ogromne zagrożenie na drodze lub złodziej, jadący kradzionym samochodem.


Kodeks drogowy określa szczegółowo, że świateł drogowych możemy używać od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, o ile nie oślepi to innych kierujących albo innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że mamy obowiązek zmienić je na światła mijania w razie zbliżania się pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka. Zasada ta obowiązuje również kiedy zbliżamy się do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony lub do pojazdu szynowego czy komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

Kierowcy używający świateł drogowych niezgodnie z przepisami, muszą liczyć się z konsekwencjami takiego zachowania. Ostrzegając w ten sposób innych przed kontrolą policji, można zostać ukaranym mandatem w wysokości 200 zł i 3 punktami karnymi. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia światłami o niebezpieczeństwie.

Pamiętajmy, że zabronione jest także nadużywanie sygnału dźwiękowego. W tym przypadku, zgodnie z taryfikatorem, można otrzymać 100 zł mandatu.

Kierowcy ostrzegający "miganiem" światłami innych przed kontrolą Policji muszą pamiętać, że swoim zachowaniem mogą tak naprawdę pomagać osobom łamiącym prawo i przyczynić się tym samym do uniknięcia odpowiedzialności np. przez nietrzeźwych kierujących, złodziei samochodów czy przestępców wiozących przedmioty, których posiadanie jest zabronione.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.