Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Pomnik Pamięci Braci Hutniczej odsłonięty

  • Dodano: 2018-05-07 14:15

4 maja br. swoje święto obchodzili hutnicy i strażacy, którym patronuje św. Florian. Uroczysta msza święta w intencji  hutników, strażaków i ich rodzin odbyła się pod przewodnictwem dziekana dekanatu ks. Krystiana Bujaka oraz proboszcza parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Siemianowicach Śląskich, ks. Stanisława Mosia.

Nabożeństwo uświetniła oprawą muzyczną orkiestra dęta pod batutą Adama Góreckiego. 

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz hutników z kościoła na plac św. Piotra Skargi gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Przodowników Pracy* został umiejscowiony nowy obiekt - Pomnik Pamięci Braci Hutniczej i Huty Jedność . Jego odsłonięciu przez Rafała Piecha, prezydenta miasta, Adama Cebulę, przewodniczącego Rady Miasta, dr inż. Augustyna Pilszaka, byłego dyrektora Huty Jedność oraz ks. Krystiana Bujaka, przyglądało się blisko stu członków rodzin byłych hutników.

Cieszę się, że obchody 85-lecia nadania praw miejskich, które w 2017 roku rozpoczęliśmy wspólnym odsłonięciem zrewitalizowanej figury św. Floriana, kończą się teraz poprzez odsłonięcie płyty pamiątkowej związanej również z Hutą. Już wkrótce nowy właściciel terenu po byłym zakładzie może go tak zmienić, że nie będzie po nim śladu. Zostanie tylko ta płyta marmurowa, które pomoże nam nie zapomnieć o tym, że to huta i hutnicy budowali to miasto – powiedział Rafał Piech, prezydenta miasta. Z kolei przewodniczący RM Adam Cebula nawiązał do faktu, że Huta to nie był tylko zakład pracy ale też miejsce, z którego wypływała cała kultura codziennego życia i zachowania. – Dzięki hucie wielu mieszkańców gminy odczuwało więź i wzajemny szacunek jaka ma miejsce wyłącznie w prawdziwej wspólnocie, za co pamiętający ten klimat społeczny będą zawsze wdzięczni – puentował Adam Cebula. Honorowy przedstawiciel braci hutniczej dr inż. Augustyn Pilszak podziękował prezydentowi miasta i radnym RM, za podtrzymywanie pamięci i tradycji hutniczych pomimo, że Huty formalnie już nie ma.

Decyzja o utworzenia pomnika została uchwalona jednogłośnie przez radnych Rady Miasta na wniosek Prezydenta Miasta we wrześniu 2017 roku, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców miasta. Pomnik w trakcie uroczystości Wszystkich Świętych może pełnić funkcję upamiętniającą pracowników, którzy za pracę w hucie zapłacili najwyższą ceną.

Poniżej przedstawiamy pełną treść wyrytą  na płycie marmurowej umiejscowionej na postumencie wykonanym z odzyskanych - blisko dwustuletnich - cegieł, z których kiedyś był zbudowany mur okalający Hutę Laura.

Przez półtora wieku, w tym miejscu stała wielka huta

– żywicielka mieszkańców Siemianowic Śląskich,

zakład, dzięki któremu dokonał się rozwój miasta,

powstało wiele obiektów użyteczności publicznej.

Hutę JEDNOŚĆ wcześniej noszącą imię LAURA,

ośrodek najlepszych hutniczych tradycji,

markę cenioną poza granicami kraju,

unicestwiła transformacja gospodarcza

w latach 90-tych XX wieku, pozostawiając

w bardzo trudnej sytuacji tysiące hutniczych rodzin.

Była życiem siemianowiczan

– stała się ich cennym wspomnieniem.

Niniejszą tablicą postawiono, by uczcić pamięć

dwóch wieków ciężkiej pracy Hutników,

za którą niejeden zapłacił najwyższą cenę.

W 85 – lecie uzyskania przez Gminę praw miejskich,

z woli Mieszkańców, Prezydenta Miasta Rafała Piecha,

Radnych Rady Miasta VII kadencji

23 czerwca 2017 roku

* Pomnik Przodowników Pracy został odrestaurowany bezpłatnie przez lokalne firmy Damian Suliga - SCR Dźwig S.A. we współpracy z firmą Kotłomontaż S.A. 

autor: Piotr Kochanek

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również