Od kilku lat władze miasta naświetlają mieszkańcom Siemianowic Śląskich problem zadłużenia czynszowego w lokalach należących do zasobu gminy. Obecnie dług ten wynosi ponad 60 milionów złotych.
Chcąc być fair w stosunku do tych mieszkańców, którzy regulują swoje zobowiązania czynszowe, władze miasta podjęły decyzję, by zastosować takie środki, które skutecznie zmobilizują dłużników do uregulowania zaległości.
Od marca wysyłane są pisma do tych mieszkańców, którzy zalegają z opłatami czynszowymi. Informują one o konieczności stawienia się w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej celem ustalenia sposobu spłaty bieżącego zadłużenia oraz poinformowania o krokach, jakie zostały podjęte, celem spłaty zadłużenia.
– Zauważamy, że coś w tym temacie powoli zaczyna się dziać – mówi Anna Dolny, Naczelnik Wydziału Gospodarki Lokalowej. – Do dłużników powoli dociera, że nie będzie taryfy ulgowej w kontekście tak olbrzymiego długu czynszowego – dodaje.
Miasto uruchomiło szereg instrumentów dyscyplinujących dłużników
Wśród nich są m.in. wpis do Krajowego Rejestru Długów, który skutecznie potrafi utrudnić codzienność czy uruchomienie procedury eksmisyjnej.
– Chciałabym w tym miejscu zaznaczyć, iż ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 r. pozwala nam na eksmitowanie dłużników do lokali zastępczych, tzn. lokali o obniżonym standardzie – mówi Anna Dolny – Oznacza to, że np. ubikacja może być w obrębie budynku, zaś samo mieszkanie nie musi być wyposażone w urządzenia służące do przygotowania czy podgrzania posiłku – dodaje.
W związku z tym urzędnicy Wydziału Gospodarki Lokalowej rozpoczęli przygotowywanie pomieszczeń tymczasowych celem realizacji wyroków, w których Sąd nie przyznał dłużnikowi uprawnienia do najmu socjalnego lokalu.
Urząd Miasta zachęca do kontaktu z siemianowicką „lokalówką”, bowiem nadal można skorzystać z szeregu programów pomocowych, które sprawią, że zadłużenie czynszowe będzie malało. Do dyspozycji są m.in. odpracowania długu, rozłożenie go na raty czy skorzystanie z tzw. Banku Zamiany Mieszkań.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej 105, pod numerem telefonu: 32 760 54 53 (Iwona Bauer – odpracowania zaległości, Bogumiła Gaweł – rozłożenia na raty zaległości).
- od początku roku do 6.06.2023 podpisane zostały 94 ugody,
- umowy na odpracowanie zadłużenia – 6 aktywnych,
- sprawy oddane na drogę postępowania sądowego od stycznia do maja przez zarządcę – 661,
- w maju urzędnicy Wydziału Gospodarki Lokalowej rozpoczęli wysyłanie wezwań do dłużników posiadających wyrok eksmisyjny.