W ZSTiO „Meritum” sezon wycieczkowo – turystyczny trwa przez cały rok, ale szczególnie czerwiec jest ulubionym miesiącem na organizowanie szkolnych wycieczek i wyjazdowych warsztatów.
Kto brał udział w warsztatach ekologicznych?
W czerwcu młodzież ZSTiO „Meritum” wybrała się na przeszłotygodniowe warsztaty ekologiczne do Rowów i Słowińskiego Parku Narodowego. W warsztatach uczestniczyły przed wszystkim klasy pierwsze III LO i Technikum nr 2, tj. klasa ekologiczna Ib LO, klasa językowo – informatyczna Ic LO oraz klasa Ib T w zawodzie technik rachunkowości, a także przedstawiciele klas starszych, czyli klas: IIIa LO, IIb T i IIIb T. Pomysłodawczynią i organizatorką naukowo – przedmiotowego i rekreacyjnego wyjazdu była Pani Aldona Goj-Widera, wychowawczyni klasy Ic LO, natomiast współopiekunkami zostały Panie Ksenia Hadryan i Magdalena Świerczyna.
Celem nadmorskich warsztatów ekologicznych było zapoznanie się młodzieży z wybrzeżem Morza Bałtyckiego w okolicach Rowów i Słowińskiego Parku Narodowego, z charakterystyczną dla tego regionu mozaiką ekosystemów i zróżnicowanym krajobrazem, a tym samym poszerzenie swojej wiedzy z zakresu biologii i geografii, zdobycie umiejętności organizacyjnych, komunikacyjnych i współpracy w zespole oraz uwrażliwienie na potrzeby ochrony nadbałtyckiej przyrody i kultury.
Ruch na świeżym powietrzu, gry i zabawy sportowo – rekreacyjne oraz integracja klasowa i międzyklasowa były kolejnymi założeniami meritumowskich warsztatów na Wybrzeżu Słowińskim.
Uczestnicy warsztatów dobrze poznali swoje tymczasowe miejsce pobytu, czyli Rowy, urokliwą miejscowość letniskową, położoną na zachodnim krańcu Mierzei Gardnieńskiej u ujścia rzeki Łupawy do Bałtyku, pomiędzy brzegiem morza a Jeziorem Gardno, w bezpośrednim sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego. Zapoznali się też z ciekawą historią Rowów, związaną przede wszystkim z powstaniem i rozwojem bałtyckiego rybołówstwa. Przeszli szlakiem tablic „Rowy, jakich nie znacie”. Zwiedzili Port Rybacki nad Łupawą oraz zabytkowy neoromański kościół z połowy XIX wieku, zbudowany z kamienia polnego i ciosanych głazów polodowcowych, przywiezionych z Wyspy Kamiennej na Jeziorze Gardno. Z przyjemnością spacerowali po Nadmorskiej Promenadzie oraz Deptaku im. Pierwszych Rybaków, na którym znajduje się Pomnik pionierskich osadników rybackich.
Młodzi ekolodzy z „Meritum” wzięli udział w kilku wycieczkach z przewodnikiem do Słowińskiego Parku Narodowego, poznając jego niezwykłą florę i faunę, ukształtowanie terenu oraz warunki fizyczno – geograficzne: nieskazitelnie czyste plaże i morze, nadmorskie lasy sosnowe i bażynowe, rzeki i przybrzeżne jeziora, łąki i torfowiska, unikatowe na skalę europejską ruchome wydmy i wybrzeże klifowe.
W Słowińskim Parku Narodowym uczniowie wraz z przewodnikiem przeszli przez dwie edukacyjne ścieżki przyrodnicze, czyli „Rowy” i „Światło Latarni”, na których znajdowały się liczne przystanki z tablicami edukacyjnymi, reprezentującymi najbardziej charakterystyczne dla danego terenu rośliny, ptaki i pozostałe zwierzęta, osobliwości przyrodnicze oraz zagadnienia ochrony przyrody. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość nauki przyrody w naturze, stając się równocześnie częścią magicznego świata barw, zapachów i dźwięków nadbałtyckiej natury. Nauczyli się m.in. rozróżniać wydmy białe, szare i brunatne, wyjaśniać, jak powstają piaszczyste wydmy ruchome i na czym polega cofka oraz dowiedzieli się, jak można zapobiegać niszczeniu wybrzeża klifowego.
Podczas realizowania ścieżki edukacyjno – przyrodniczej „Rowy” uczniowie zwiedzili bór sosnowy i północny brzeg przymorskiego Jeziora Gardno, z platformy widokowej oglądali nadmorską wydmę szarą, a z pomostu widokowego podziwiali taflę tego malowniczego, niezbyt głębokiego, kryptodepresyjnego Jeziora Gardno, stale zmniejszającego się na skutek zamulania i zarastania, i próbowali w ciszy wypatrywać ptactwa.
Jezioro Gardno wycieczkowicze zwiedzili także od strony zachodnio – południowej, docierając do wieży widokowej, z której rozpościerał się niezwykły widok na Wyspę Kamienną i całe jezioro wraz z otaczającymi go szuwarami trzcinowymi. Tym razem trasa do wieży widokowej nad jeziorem wiodła od Rowów poprzez Jeziorną Łąkę i Obejskie Łąki, czyli obszary depresyjne poprzecinane kanałami i rowami melioracyjnymi, z licznymi urządzeniami hydrotechnicznymi takimi jak stacje pomp oraz mostkiem na Bagienicy.
Dalsza część zwiedzania
Natomiast realizując ścieżkę przyrodniczo – kulturową „Światło Latarni”, uczniowie „Meritum” zdobyli Wydmę Czołpińską, będącą częścią Mierzei Gardnieńsko – Łebskiej i unikatowym na skalę europejską zespołem ruchomych wydm nadmorskich, tworzących niepowtarzalne piaszczyste góry, doliny i wąwozy, z rzadka porośnięte jakąkolwiek roślinnością.
Kontynuując zwiedzanie ścieżki edukacyjnej „Światło Latarni”, uczniowie przeszli brzegiem morskim, a potem borem sosnowym i dotarli do Latarni Morskiej Czołpino, położonej na zalesionej wydmie, o wysokości 56 m.n.p.m., stanowiącej najwyższy punkt Wydmy Czołpińskiej. Od przewodnika dowiedzieli się, że latarnia czołpińska, zbudowana z czerwonej licowanej cegły, w formie okrągłej wieży, została uruchomiona dla służby morskiej w 1875 roku. A z jej szczytu podziwiali piękną panoramę Słowińskiego Parku Narodowego: Morze Bałtyckie, przymorskie jeziora Gardno, Dołgie Wielkie i Łebsko, wzgórze Rowokół nazywane Świętą Górą Słowińców, ruchome piaski Mierzei Gardnieńsko – Łebskiej, z kompleksem ruchomej Wydmy Czołpińskiej oraz zewsząd otaczające nadmorskie lasy sosnowo – bażynowe.
Wędrówkę po ścieżce „Światło Latarni” uczniowie zakończyli, zgodnie z nazwą ścieżki, w dawnej, zabytkowej Osadzie Latarników w Czołpinie z 1871 roku, w której znajdują się, zbudowane z czerwonej cegły, budynki mieszkalne i gospodarcze przeznaczone niegdyś dla latarników i ich rodzin, obsługujących pobliską latarnię. Zwiedzili, znajdujące się tam obecnie, nowoczesne, multimedialne Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego i Muzeum Latarnictwa, poświęcone przyrodzie i historii Ziemi Słowińskiej.
Uczestnicy warsztatów odbyli również pieszą wycieczkę z przewodnikiem z Rowów do pobliskiej Dębiny, słynącej z majestatycznych lasów dębowych, a przede wszystkim z Dębińskich Klifów, tworzących wysoki urwisty brzeg morski, z licznymi gniazdami jerzyków, u podnóża których rozciąga się szeroka piaszczysta plaża.
Kolejnym atrakcyjnym punktem warsztatów była wycieczka do Ustki, znanej nadbałtyckiej miejscowości wczasowo – uzdrowiskowej, położonej na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupi do Bałtyku. W Ustce uczniowie zwiedzili Bulwar Portowy, Port morski, zobaczyli, jak działa nowoczesna obrotowa kładka dla pieszych nad rzeką Słupią u jej ujścia do morza, łącząca wschodnią i zachodnią plażę, poprosili o spełnienie jednego życzenia Ustecką Syrenkę, podziwiali zabytkową zabudowę uzdrowiskową oraz domki rybackie i kamieniczki typu szachulcowego, spacerowali po urokliwej Promenadzie Nadmorskiej, aż wreszcie odpoczęli sobie, przysiadając na Ławeczce Ireny Kwiatkowskiej w Parku Uzdrowiskowym. Niektórzy zwiedzili dodatkowo Latarnię Morską z 1892 roku, zbudowaną z czerwonej cegły, w kształcie ośmiokątnej wieży, położoną u nasady falochronu wschodniego.
Wyjazd pełen atrakcji
Na wyjeździe o charakterze rekreacyjno – sportowym oraz integracyjnym nie mogło zabraknąć licznych wspólnych zabaw, gier, animacji, różnego rodzaju aktywności, realizowanych i organizowanych w ośrodku Słowińska Perła oraz na plaży, takich jak: gra w siatkówkę, bitwa na wodne balony, kąpiel w Bałtyku, plażowanie, zabawy integracyjne (gra towarzyska „Alias” dziewczyny kontra chłopcy), animacje prowadzone przez samych uczniów, tańce (niezapomniana belgijka i taneczne wyzwanie na TikToku na plaży na tle zachodzącego słońca nad morzem), grillowanie, próba swoich sił fizycznych i wytrzymałości psychicznej w Parku Linowym, noc filmowa oraz pożegnalna dyskoteka.
Podziwianie przecudownych zachodów, a nawet wschodów słońca nad Bałtykiem, kosztowanie regionalnych przysmaków, kupowanie nadmorskich pamiątek oraz robienie licznych zdjęć i nagrywanie filmików stały się integralną częścią meritumowskiego wyjazdu.
Podczas całego pobytu w Rowach młodzieży „Meritum” towarzyszyła wspaniała pogoda: słońce, bezchmurne niebo, letnie temperatury. Pomimo tego młodzi podróżnicy zaznali także bryzy morskiej wraz z towarzyszącą jej mgłą, poznali siłę nadbałtyckiego wiatru oraz zobaczyli różne oblicza morza, od spokojnych, prawie niezauważalnych fal do groźnych, huczących fal z białymi grzywami.
Niestety wszystko, co dobre i piękne, musiało się kiedyś skończyć. I trzeba było powrócić, chociaż na te ostatnie dni, do nauki w szkolnych ławkach.
Warsztaty ekologiczne w Rowach i Słowińskim Parku Narodowym udały się znakomicie
Uczestnicy warsztatów mieli możliwość udziału w lekcjach przyrody w naturze, bezpośrednio stykając się z nadbałtycką przyrodą oraz kulturą i historią Ziemi Słowińców, przeżyli niezwykłe chwile na polskiej „Saharze”, czyli Wydmie Czołpińskiej, dostrzegli konieczność ochrony Wybrzeża Słowińskiego, zdobyli wiedzę i umiejętności, które wykorzystają nie tylko na zajęciach z biologii i geografii, a także stworzyli zgrany zespół koleżeński, mogący liczyć na siebie w różnych sytuacjach.