Problem z dzikimi wysypiskami wraca jak bumerang, o segregacji odpadów mówi się i pisze coraz więcej. Niestety z roku na rok notuje się rosnącą ilość dzikich wysypisk. Najczęściej są to pobocza dróg, lasy, miejsca wypoczynku, okolice Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a także centra miast. Niechlubny prym wiodą te, które sami wytwarzamy, czyli: makulatura, plastiki, odpady wielkogabarytowe, zużyta elektronika czy opony. Nie brakuje również odpadów remontowo-budowlanych.
– Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich systematyczne kontroluje miasto, ujawniając tereny w których znajdują się takie dzikie wysypiska – mówi Iwona Robak-Charchan, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich. – Niestety skala dzikich wysypisk poraża – dodaje.
Od początku roku pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej ujawnili 84 takie miejsca, które są systematycznie sprzątane, zarówno przez wybranych w przetargu Wykonawców, jak i pracowników Działu Zieleni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Do niektórych tych miejsc musieli zaglądać parokrotnie.
Gdzie odnaleziono nielegalne wysypiska?
W czasie ostatniego kontrolnego objazdu, który odbył się 21 marca br. ujawniono ponad 30 miejsc z nielegalnymi odpadami, które znajdują się zarówno na terenach gminnych jak i prywatnych. Są to min tereny: wokół Rodzinnych Ogrodów Działkowych, nasypów kolejowych, wokół zestawów do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, koło garaży, wzdłuż drogi przy ul. Budowlanej, Chemicznej, Plebiscytowej, Konopnickiej, okolic targowiska, tereny skrajni wszystkich parków na terenie Miasta.
– Tereny wskazane powyżej zostały już w znaczącej części uprzątnięte, jednak problemu nie znika, bowiem często już na drugi dzień pojawiają się nowe odpady – mówi Iwona Robak-Charchan.
W tym miejscu po raz kolejny przypominamy, iż większość tych odpadów można LEGALNIE i BEZPŁATNIE przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się w Michałkowicach przy ul. Wyzwolenia 18E. PSZOK czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6-18, a także w soboty w godzinach 7-15. Jest on w stanie przyjąć ponad 150 ton odpadów miesięcznie. Ponadto w naszym mieście działają tzw. Mobilne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które w praktycznie każdą sobotę miesiąca czekają w jednej z pięciu różnych lokalizacji na terenie miasta w godzinach 9-14, w których można oddać większość w/w odpadów.
Smutną konstatacją jest to, że ww. działania – niestety – nie wykluczą w 100% ze wszech miar negatywnego zjawiska podrzucania odpadów przez mieszkańców. Trudno to sobie w racjonalny sposób wytłumaczyć a odium związane z „brudnym” miastem i tak finalnie spadnie na urzędników.
Mając na uwadze jakie negatywne skutki związane z pozbywaniem się śmieci i odpadów w nielegalny sposób, obudźmy w sobie również postawę obywatelską. Warto reagować w przypadkach, kiedy jesteśmy świadkami po(d)rzucania śmieci. A przypomnijmy, w takich wypadkach Straż Miejska może ukarać sprawcę mandatem karnym nie niższym niż 500 zł.
W ubiegłym roku zebranych zostało ok 212 ton odpadów w ramach likwidacji dzikich wysypisk, za co gmina zapłaciła 69 489,97 zł, natomiast już od początku 2023 roku zebrano ponad 38 ton odpadów.