W dniach od 28 kwietnia 2025 r. (od godz. 7:00) do 16 maja 2025 r. (do godz. 14:00) prowadzony będzie nabór uczestników do projektu grantowego pn. „Słoneczne Siemianowice IV. Promocja i budowa Odnawialnych Źródeł Energii w Siemianowicach Śląskich”. Celem projektu jest uzyskanie dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego.
Dokumenty zgłoszeniowe – formy składania
Dokumenty zgłoszeniowe można składać w dwóch formach:
-
Forma papierowa
Dokumenty należy składać osobiście w Urzędzie Miasta Siemianowice Śląskie, w budynku przy ul. Michałkowickiej 105, w Kancelarii podawczej, w godzinach pracy Urzędu:
-
poniedziałek: 7:00–17:00,
-
wtorek–czwartek: 8:00–16:00,
-
piątek: 8:00–14:00.
Wymagane jest złożenie jednego kompletnego zestawu dokumentów trwale spiętych, podpisanych osobiście.
-
Forma elektroniczna
Wniosek należy wypełnić, opatrzyć podpisem elektronicznym lub zaufanym, a następnie przesłać za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) na skrytki: /UMSIEM/skrytka lub /UMSIEM/SkrytkaESP.
Ocena zgłoszeń i wybór uczestników
Nabór uczestników do projektu odbywa się na podstawie oceny formalnej i merytorycznej zgłoszonych dokumentów. Kryteria oceny znajdują się w „Podręczniku dla Grantobiorcy” oraz w „Regulaminie Projektu”, które stanowią załączniki do ogłoszenia. W przypadku uzyskania tej samej liczby punktów przez kilku uczestników, o kolejności na liście decydować będzie data i godzina złożenia wniosku.
Warunki udziału w projekcie
Projekt skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli budynków mieszkalnych o uregulowanej sytuacji prawnej, położonych na terenie gminy Siemianowice Śląskie. Inwestycje realizowane w ramach projektu muszą dotyczyć budynków oddanych do użytkowania lub takich, które będą oddane do użytkowania przed podpisaniem umowy o powierzenie grantu. Udział w projekcie jest możliwy również dla budynków zabytkowych, pod warunkiem uzyskania zgody konserwatora zabytków.
Zakres dofinansowania
Projekt obejmuje dofinansowanie do 100% kosztów kwalifikowanych. Granty będą przeznaczone na:
-
instalacje fotowoltaiczne (do 50 tys. zł),
-
powietrzne pompy ciepła (do 60 tys. zł),
-
magazyny energii (do 35 tys. zł),
-
systemy zarządzania energią (do 2 tys. zł).
Mieszkaniec ponosi koszt inwestycji z własnych środków, a po realizacji projektu otrzymuje częściową refundację.
Kontakt i więcej informacji
W sprawach dotyczących naboru oraz projektu prosimy o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska pod numerami telefonów 32/7605 451, 32/7605 460.
Źródło finansowania
Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 w ramach Priorytetu FESL.10 „Fundusze europejskie na transformację”.