Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Czym jest windykacja spółki?

  • Dodano: 2020-04-30 07:45, aktualizacja: 2020-04-30 07:59

Działalność windykacyjna polega na odzyskiwaniu niespłaconych zobowiązań. Jest alternatywnym rozwiązaniem dla wszystkich wierzycieli, pozwalającym na uniknięcie sprawy sądowej lub egzekucji komorniczej. Co ciekawe, czynności windykacyjne mogą być kierowane nie tylko wobec osób fizycznych, ale także i prawnych.

Zakres czynności windykacyjnych

Firmy windykacyjne stosują w swojej pracy szereg różnych metod, których celem jest skłonienie dłużnika do wykonania ciążącego na nim zobowiązania względem określonego wierzyciela. Pamiętajmy jednak, że każda podjęta w tym zakresie czynność musi być zgodna z obowiązującym prawem oraz zasadami współżycia społecznego.

Zakazane jest zatem zastraszanie czy nękanie dłużnika, szczególnie w sytuacji, gdy jego zobowiązanie uległo już przedawnieniu. Dotyczy to zobowiązanych każdego rodzaju – zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.

Windykacja kierowana wobec osób prawnych

Kapitałowe spółki prawa handlowe (spółki z o.o. oraz spółki akcyjne) posiadają osobowość prawną – oznacza to, że są odrębnymi podmiotami działającymi na rynku, które ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje zobowiązania. Spółki te mogą pozywać i być pozywane, co oznacza, że mogą być także stronami toczącego się postępowania windykacyjnego.

Spółki z o.o. oraz spółki akcyjne (więcej na ich temat możesz przeczytać na stronie https://www.inlegis-gliwice.pl/) mogą zainicjować czynności windykacyjne w sytuacji, gdy posiadają niezrealizowane wierzytelności wobec swoich kontrahentów. Nie ma przy tym znaczenia, czy ich dłużnicy są osobami fizycznymi, czy też prawnymi (np. innymi spółkami).

Pamiętajmy jednak, że omawiane spółki mogą występować także w drugiej roli – dłużnika. Będzie tak, gdy same nie wykonają swojego zobowiązania. W takim wypadku spółka z o.o. oraz spółka akcyjna odpowiadają swoim odrębnym majątkiem, z którego powinna nastąpić spłata.

Windykacja spółki

Windykacja spółki może być zatem rozumiana na dwa różne sposoby:

  • jako działanie kierowane wobec spółki, które ma na celu wyegzekwowanie od niej zaległego świadczenia – spółka występuje wówczas w roli dłużnika (zobowiązanego),

  • jako działanie podejmowane na rzecz spółki, mające na celu wyegzekwowanie dla niej zaległego świadczenia od innego podmiotu – spółka występuje wówczas w roli wierzyciela (uprawnionego do żądania spełnienia zaciągniętego wcześniej zobowiązania).

Zakres windykacji jakiejkolwiek spółki kapitałowej jest z reguły bardzo szeroki. Zobowiązania, w których jedna ze stron jest profesjonalnym przedsiębiorcą (a tym charakteryzują się spółki z o.o. oraz spółki akcyjne) opiewają najczęściej na ogromne kwoty i wynikają z umów gospodarczych.

Czynności windykacyjne w omawianym zakresie wymagają zatem poświęcenia większej ilości czasu i nakładu pracy, niż w przypadku windykacji prowadzonej pomiędzy osobami fizycznymi. Z oczywistych względów generuje to także większe koszty – im wyższe będzie dochodzone zobowiązanie, tym droższa będzie usługa firmy windykacyjnej (zwyczajowo jest ona pobierana w formie procentowej prowizji egzekwowanego długu).

Czy windykacja może dotyczyć spółek osobowych?

Kodeks spółek handlowych oprócz spółek kapitałowych wyróżnia także spółki osobowe – należą do nich s. jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo – akcyjna. Spółki te charakteryzują się brakiem kapitału zakładowego oraz osobowości prawnej.

Spółki osobowe mogą co prawda nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, jednak zakres ich odpowiedzialności jest zupełnie inny, niż w przypadku spółek kapitałowych (które jak wiemy, samodzielnie odpowiadają za wszelkie niezrealizowane ze swej strony świadczenia).

Spółka jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo – akcyjna nie odpowiadają za swoje zobowiązania – robią to bowiem ich wspólnicy. Pamiętajmy, że taka odpowiedzialność obejmuje cały majątek wspólników, zarówno ten osobisty, jak i należący do samej spółki.

Windykacja spółek osobowych jest jak najbardziej możliwa, choć będzie w tym przypadku nacelowana na wspólników danego podmiotu. Co ciekawe, wystąpienie danej osoby ze spółki nie powinno oznaczać definitywnego zakończenia działań windykacyjnych wobec byłego wspólnika (odpowiada on bowiem w dalszym ciągu za zobowiązania, które powstały w czasach, gdy był jeszcze wspólnikiem).

Windykacja spółki osobowej jest zbliżona w swej konstrukcji do windykacji osób fizycznych. Z drugiej strony, zakresowo jest podobna do czynności podejmowanych w sprawach spółek kapitałowych. Zobowiązania spółek osobowych wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej, są więc z reguły dużo wyższe, niż ma to miejsce w przypadku osób fizycznych.

Każda sprawa jest oczywiście inna, dlatego wymaga analizy oraz podjęcia odpowiednich działań. Istotne znaczenie ma także to, czy spółka występuje w charakterze wierzyciela, czy też dłużnika. Windykator musi bowiem wiedzieć jakie czynności powinien przedsięwziąć, aby skutecznie rozwiązać problem zadłużenia zgodnie z obowiązującymi przepisami i od kogo tak naprawdę powinien żądać spłaty zobowiązania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.