Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Jak zostać dobrym ratownikiem górskim?

  • Dodano: 2019-06-21 16:00

Praca w zawodzie ratownika górskiego to propozycja dla osób o silnych nerwach, które nie boją się ekstremalnych sytuacji i cechują się silnym poczuciem odpowiedzialności. Na tym stanowisku nie ma miejsca na niezdecydowanie czy problemy z kondycją.

Kto może zostać ratownikiem górskim?

Oferty pracy przeznaczone dla potencjalnych ratowników są bardzo restrykcyjne. Warto zapoznać się z nimi online, aby wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do tego zawodu. Ratownikiem górskim może zostać osoba, która zdała egzamin zawodowy. Oczywiście muszą go poprzedzać profesjonalne kursy i szkolenia, niezbędne w odpowiednim zaadaptowaniu do pracy na tym stanowisku. Z pewnością nie jest to właściwa propozycja zawodowa dla osób o małej odporności psychicznej, które nie są przygotowane na ekstremalne wyzwania i działanie w wyjątkowo niesprzyjających warunkach. Ratownik górski musi wiedzieć, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy oraz jak zadbać o bezpieczne przetransportowanie turysty. Doskonała kondycja fizyczna będzie kluczowa na tym stanowisku. Każdy ratownik górski regularnie dba o sprawność fizyczną, przez co wykonuje serie obciążających treningów. Dzięki temu zachowuje dobrą formę i jest fizycznie przygotowany do pełnienia obowiązków zawodowych.

Praca w ekstremalnych warunkach

Dobry ratownik górski musi świetnie radzić sobie w specyficznym, górskim klimacie. Powinien wiedzieć, jaki sprzęt sprawdzi się przy konkretnej akcji i jak z jego pomocą zadbać o bezpieczeństwo turysty oraz własne. Ratownik górski często jest wzywany na interwencje w godzinach wieczornych lub nocnych. Musi liczyć się z możliwością podejmowania akcji ratunkowych w wyjątkowo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Opady śniegu, mróz lub silny wiar, nie mogą być przeszkodą do udzielenia szybkiej pomocy potrzebującym. Jednocześnie ważne, aby ratownik górski potrafił szybko ocenić ryzyko związane z planowaną akcją.

Praca ratownika górskiego będzie niezwykle odpowiedzialna i wymagają. Ważna jest zarówno kondycja fizyczna, jak i świetne przygotowanie psychiczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.