Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Odszkodowanie za powalone drzewo

  • Dodano: 2017-11-17 14:45, aktualizacja: 2017-11-17 17:19

W okresie letnim coraz częściej nawiedzają nasz kraj gwałtowne burze, gradobicia oraz inne nieprzyjemne zjawiska pogodowe. Wiejące w czasie burz huraganowe wiatry powalają słupy energetyczne, zrywają dachy i łamią drzewa, które od czasu do czasu spadają na zaparkowane w ich okolicach samochody.

Jak uzyskać odszkodowanie za rozbite w czasie burzy auto? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Dochodzenie odszkodowania

Pierwszym krokiem jest oczywiście ustalenie winnego w takiej sytuacji. Na pierwszą myśl każdy wie, że do uszkodzenia pojazdu przyczyniła się burza. Jeśli jednak suchy konar drzewa upadł na zaparkowany prawidłowo samochód lub samochód został uszkodzony przez odpadającą z dachu dachówkę albo kawałek rynny lub elewacji, w pierwszej kolejności możemy dochodzić swoich praw u zarządcy tym, co uszkodziło nasze mienie. Może być to zieleń miejska, spółdzielnia mieszkaniowa lub firma, która zajmuje się zarządzaniem danym budynkiem.

Jeśli nie uda się udowodnić winy zarządzającego, jedynym wyjściem z sytuacji jest uzyskanie odszkodowania z własnej polisy ubezpieczeniowej. Otrzymanie odszkodowania z polisy OC sprawcy jest możliwe tylko wtedy, gdy uda się udowodnić jego winę.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Najważniejszą rzeczą jest zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji dowodowej, która pozwoli na oszacowanie strat oraz na wskazanie, co należy naprawić. Najlepszym pomysłem jest wykonanie dokumentacji fotograficznej tuż po ulewie. Jeśli uda się uwiecznić na zdjęciach czyjeś zaniedbania, które przyczyniły się do zniszczenia naszego mienia, można łatwiej uzyskać należyte odszkodowanie z tytułu powalonego drzewa.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia?

Taka sytuacja jest możliwa w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to nieprawidłowe zaparkowanie pojazdu. Według ubezpieczalni jeśli samochód stał tam, gdzie stać nie mógł, kierujący nim w stu procentach przyczynił się do powstania szkody. Oznacza to, że nie przysługuje mu żadne świadczenie odszkodowawcze.

Inną sytuacją jest wyrwane drzewo z korzeniami. Wtedy uszkodzenie powstaje w wyniku działania tak zwanej siły wyższej, która również nie jest objęta większością ubezpieczeń. Komentuje ekspert odszkodowaniazoc.pl.

W sytuacji, gdy wydaje nam się, że odszkodowanie zostało zaniżone lub ubezpieczyciel odmówił jego wypłaty, warto skonsultować to z agencją zajmującą się walką o odszkodowania. Często interwencja takiej firmy pozwala uzyskać należną rekompensatę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.