Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Urządzenia wielofunkcyjne - na co zwrócić uwagę podczas zakupów

  • Dodano: 2020-04-28 10:15

Urządzenia wielofunkcyjne to niezwykle wszechstronne sprzęty łączące w sobie drukarkę, skaner, ksero, a czasem także faks. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w biurach, ale również w domach mogą okazać się bardzo przydatne. Czym się kierować, kupując urządzenie wielofunkcyjne? Na co zwracać uwagę, by dokonać korzystnego wyboru?

Rodzaj sprzętu

Urządzenia wielofunkcyjne przeznaczone do drukowania, skanowania i kserowania dzielimy na dwa podstawowe typy – atramentowe i laserowe. Pierwsze z nich są zdecydowanie tańsze. Ich technologia wydruku okazuje się na tyle prosta, że świetnie radzą sobie w domowych warunkach. Urządzenia atramentowe szczególnie dobrze nadają się do drukowania kolorowych zdjęć, dlatego że pozwalają uzyskać bardzo wysoką jakość wydruków. Poleca się je przede wszystkim osobom drukującym mało dokumentów, drukującym fotografie oraz tym, którym zależy na obniżeniu kosztów zakupu sprzętu.

Urządzenia wielofunkcyjne laserowe najlepiej sprawdzą się w biurach, dlatego że są szczególnie wytrzymałe i oferują dużą szybkość druku. Chociaż ich zakup to wyższy koszt, ich intensywna eksploatacja generuje mniej wydatków niż użytkowanie modeli atramentowych. Za wydruk w kolorze i lepszą jakość trzeba więcej zapłacić.

Ceny i dostępność materiałów eksploatacyjnych

Przed zakupem konkretnego urządzenia wielofunkcyjnego należy sprawdzić, ile kosztują przeznaczone do niego tusze lub tonery oraz czy są łatwo dostępne. Dopiero po przeanalizowaniu oferty rynkowej można ocenić, czy opłaca się kupno danego modelu. Warto sprawdzić też dostępność dobrej jakości zamienników. Ich zakup pozwala zdecydowanie obniżyć koszty eksploatacji.

Tusze oryginalne kosztują zwykle od 30 do nawet 1000 złotych. Ceny zależą od pojemności, wydajności i składu zestawu. Jak prezentują się ceny tonerów? Przykładowo toner do drukarki Canon, w zależności od modelu urządzenia i wydajności, może kosztować od 130 do 1000 złotych. Zdecydowanie tańsze są materiały eksploatacyjne umożliwiające druk monochromatyczny niż kolorowy. Przed zakupem konkretnego urządzenia należy więc zastanowić się, jakie wydruki chce się uzyskiwać i ile pieniędzy można na to przeznaczyć.

Warto zarazem pamiętać, że tonery – niezależnie czy jest to toner Canon, HP, Epson czy Brother – są wydajne i wystarczają na długi czas. Ich ceny rekompensuje więc z pewnością fakt, że szybko się nie zużyją. W dodatku takie materiały nie zasychają, więc nie trzeba martwić się, że się zmarnują tak, jak zasychające tusze.

Tonery Canon w korzystnych cenach można zamówić na stronie https://www.profibiuro.pl/canon-c-85_87.html. Dostępne są zarówno materiały oryginalne, jak i zamienniki pozwalające jeszcze bardziej obniżyć koszty druku.

Rozdzielczość skanera

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów, jest rozdzielczość skanera. Im wyższa, tym lepsze zachowanie szczegółów skanowanej grafiki. Jeśli skanuje się głównie dokumenty, rozdzielczość może być nieco niższa. Wszystko zależy od przeznaczenia sprzętu.

Liczba wydruków i częstotliwość drukowania

Wybierając urządzenie wielofunkcyjne, warto zastanowić się, jak często będzie się z niego korzystać i z jaką intensywnością. Jeśli każdego dnia drukuje się wiele stron, lepszy okaże się sprzęt wykorzystujący technologię laserową. Będzie to dobre rozwiązanie w biurach, gdzie liczy się duża szybkość wydruku i obniżenie kosztów eksploatacji. Jeśli drukuje się kilka-kilkanaście stron na tydzień, w tym fotografie, lepiej postawić na urządzenie wielofunkcyjne atramentowe.

Warto pamiętać, że jeśli występują ewentualne dłuższe przerwy w druku, laserowa technologia okaże się odpowiedniejsza. Tonery, takie jak toner Canon czy Epson, nie zasychają w przeciwieństwie do wkładów atramentowych. Dla oszczędności lepiej więc zdecydować się wówczas na urządzenie wielofunkcyjne laserowe.

Opcje łączności

Dobrze, gdy sprzęt wyposażony jest w moduł Wi-Fi. Pozwala on korzystać z drukarki w ramach sieci bezprzewodowej w domu czy biurze. Taki moduł umożliwia też drukowanie z urządzeń mobilnych.

Wymiary

Urządzenia wielofunkcyjne łączą w sobie drukarkę, skaner i ksero, dlatego zwykle mają znacznie większe wymiary niż zwykły sprzęt do drukowania. Przed zakupem konkretnego modelu należy zastanowić się, gdzie będzie stał. Warto ocenić, czy dysponuje się wystarczającą ilością wolnego miejsca na biurku czy w danym pomieszczeniu. Wówczas można określić optymalne wymiary urządzenia pozwalające na bezproblemową obsługę.

Udogodnienia

Kupując urządzenie wielofunkcyjne, warto mieć na uwadze również dodatkowe funkcje i wyposażenie. Przydatna okaże się opcja automatycznego druku dwustronnego czy możliwość drukowania z urządzeń mobilnych. Należy sprawdzić, czy dany model posiada wspomniany wcześniej moduł WiFi, Bluetooth oraz czy obsługuje pendrive czy karty pamięci.

Urządzenia wielofunkcyjne to bardzo praktyczne sprzęty. Pozwalają na swobodne drukowanie, a także na skanowanie i powielanie. Podczas zakupów warto kierować się wyżej opisanymi kwestiami, by dokonać przemyślanego wyboru. Wówczas uda się nabyć model spełniający oczekiwania i oferujący najlepsze parametry w relacji do ceny i kosztów eksploatacji. Te ostatnie uda się dodatkowo obniżyć, sięgając po zamienniki. Alternatywny toner do drukarki Canon, Brother czy sprzętu innej marki kosztuje nawet o 70% mniej niż oryginalny wkład. Warto zatem mieć na uwadze dodatkowe sposoby na obniżenie kosztów, mogące na późniejszym etapie zrekompensować większą inwestycję w zakup urządzenia wielofunkcyjnego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.