Wakacje to nie tylko czas wzmożonego ruchu drogowego, ale także zwiększonej liczby kradzieży pojazdów. W okresie letnim w Polsce średnio co 30 minut jakiś właściciel żegna się ze swoim samochodem, podczas gdy w czasie innych pór roku ginie jedno auto średnio raz na 45 minut. Jedynie część z tych pojazdów udaje się odzyskać.
Najbardziej zagrożone są samochody najpopularniejsze – od lat w czołówce najczęściej kradzionych aut dominują: Audi A4 oraz Volkswageny Golf i Passat. Jednak także mniej spotykane marki nie są bezpieczne. W centrum kraju częściej giną auta koreańskie i japońskie, podczas gdy na zachodzie są gangi wyspecjalizowane w kradzieży francuzów. Z polskimi złodziejami ogromny problem mają również… niemieckie miast, blisko granicy. Szacuje się, że co najmniej połowa kradzieży w Berlinie dokonywana jest przez gangi z Wołomina i okolic.
Złodzieje to specjaliści
W Polsce samochodów nie kradną przypadkowe osoby – bardzo często „fach” przekazywany jest w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Wybierając zabezpieczenia przed kradzieżą musimy wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia z profesjonalistami, którzy w parę sekund umieją sobie poradzić z popularnymi, podstawowymi produktami. Co więcej – to często zawodowi ślusarze i mechanicy, którzy są w stanie otworzyć każde drzwiczki, obejść immobilizer albo za pomocą komputera przejąć zarządzanie i odpalić silnik bez kluczyka. Rozwiązaniem jest zainwestowanie w dodatkowe zabezpieczenia – tu jednak należy sięgnąć głębiej do kieszeni i wybrać mniej popularne modele.
Lokalizator GPS z platformą Alfatrack
Lokalizatory przesyłają na bieżąco położenie danego pojazdu do specjalnego systemu za pomocą sieci GSM lub Glonnas. Złodzieje oczywiście zdają sobie sprawę z istnienia tego rodzaju zabezpieczenia. Najczęściej radzą sobie z nim za pomocą zagłuszaczy, ewentualnie sprawdzają tapicerkę itp. Jednak można ich przechytrzyć, stosując sprzęt przymocowywany do karoserii oraz wyposażony w dodatkową antenę, wyprowadzaną spod metalowych części samochodu. W tym wypadku trudniej będzie zagłuszyć sygnał, co znacznie utrudnić złodziejowi pracę. Polskie gangi nie lubią sobie komplikować życia – jeśli dany pojazd sprawia za dużo kłopotów, często rezygnują. By lokalizator działał w pełni należy wykupić dostęp do platformy śledzącej, jedną z najlepszych w Polsce jest Alfatrack. W cenie AlfaTrack będziemy mogli nie tylko sprawdzić aktualne położenie auta, ale także dotychczas pokonane trasy, postoje i czas ich trwania oraz bardzo szczegółowe raporty. Dane z raportów moga być w łatwy sposób eksportowane do pliku txt, kml, xls.
Blokada kolumny kierowniczej
Nie jest to wersja tania, ale jak pokazują testy – najskuteczniejsza. Mechaniczna blokada kierownicy nie daje się pokonać nawet wiertarką. Bardzo szybko zniechęca więc złodziei. Założenie tego rodzaju blokady wymaga wizyty w specjalistycznym warsztacie, blokada jest praktycznie niewidoczna, nawet z punktu widzenia kierowcy. By skorzystać z blokady wystarczy przekręcić kierownicę w skrajne położenie, a następnie zamknąć blokadę kluczykiem.
Blokada skrzyni biegów
Do nie dawna była to najpopularniejsza metoda dodatkowego zabezpieczenia się przed włamaniem do auta. Obecnie jednak duże znaczenie ma jakość wykonania zestawu oraz dobre ukrycie zamka – im trudniej jest on dostępny, tym więcej czasu trzeba na jego sforsowanie. Blokada musi być wykonana z solidnego materiału, inaczej można ją po prostu wyłamać. Koszt założenia tego zabezpieczenia to około 200-300 złotych, jest więc relatywnie tanie i skuteczne.