Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Wentylacja mechaniczna – rozwiązanie przyszłości

  • Dodano: 2022-09-15 06:30, aktualizacja: 2022-09-22 12:36

Wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja z odzyskiem ciepła, cieszy się obecnie rosnącą popularnością. I choć jedni uważają ją za zbyteczną zachciankę, a inni za podstawę funkcjonowania, to jedno jest pewne. Kto raz spróbował mieszkania z zamontowanym systemem wentylacji mechanicznej, nie odda jej za żadne pieniądze. W czy tkwi sekret? Bez wątpienia w rosnącej świadomości społecznej. Właściciele budynków wciąż szukają rozwiązań, które uczynią ich domy bezpiecznym, energooszczędnym i komfortowym miejscem. 

Czym jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? W dużym skrócie opiera się na wymienniku ciepła, dzięki któremu dochodzi do odzysku ciepła ze zużytego powietrza, usuwanego z pomieszczeń. Za jego sprawą nawiewane powietrze zostaje ogrzane, co w konsekwencji obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku. Mieszkańcy oddychają świeżym powietrzem, pozbawionym wilgoci, pyłów, alergenów. 

Wentylacja mechaniczna vs wentylacja grawitacyjna – idzie nowe!

Rekuperacja to najpopularniejsza alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej. Jako młodsza siostra znacząco przewyższa swoją poprzedniczkę. W czym tkwi sekret? W przypadku wentylacji grawitacyjnej powietrze, które wpływa do naszego domu nie jest w żaden sposób poddane obróbce, więc pod wpływem niekorzystnych warunków domy wypełniają się dymamy, alergenami, którymi oddycha cała rodzina. Jest to szczególnie odczuwane w okresie grzewczym. Nikt nie ma wątpliwości, że zanieczyszczenie powietrza jest niezwykle poważnym problemem współczesnego świata. Dzięki wentylacji mechanicznej  możesz go rozwiązać w swoim własnym domu. 

Rekuperacja – wybierz zdrowsze życie

Jakość powietrza, którym oddychamy wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet jakość snu. Rozwój cywilizacyjny sprawia, że powietrze z roku na rok jest coraz gorszej jakości, co zostaje nie bez wpływu na nasze zdrowie. Jest to kluczowe w przypadku alergii, którą uznano za chorobą cywilizacyjną. Na ratunek alergikom przychodzi rekuperacja, która umożliwia oddychanie świeżym, pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących za oknem. Nawiewane powietrze ulega filtracji, która oczyszcza powietrze z wszelkich pyłów i zanieczyszczeń tak uciążliwych dla osób zmagających się z alergiami. Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie  odpowiadające na problemy współczesnego świata. Pozwala zainwestować nie tylko w bezpieczny i komfortowy dom, ale przede wszystkim w zdrowie i życie jego mieszkańców, a to jest bezcenne. W końcu w domach spędzamy większość swojego czasu. 

Energooszczędne rozwiązanie na miarę czasu

Sezon grzewczy trwa przez większą część roku, a rosnące ceny za ogrzewanie spędzają sen z powiek wszystkim właścicielom budynków. Wentylacja mechaniczna to nie tylko sposób na zdrowe życie, ale również realne oszczędności, sięgające nawet 50 %. Napływające do środka powietrze jego ogrzane ciepłem pozyskanym ze „zużytego” powietrza, co znacząco obniża koszty ogrzewania budynku. 

Morze korzyści, morze możliwości

W przypadku wentylacji mechanicznej względy zdrowotne to niepodważalna zaleta, który stoi za niekwestionowanym sukcesem tego systemu. Nie zapominajmy jednak o pozostałych korzyściach, dzięki którym codzienne życie z rekuperacją jest o niebo prostsze. 

  • Świeże powietrze w domu, bez konieczności otwierania okien i bez ryzyka wychładzania pomieszczeń.
  • Filtracja pomieszczeń z zanieczyszczeń, smogu, pyłów. Szczególnie doceniania w okresie grzewczym.
  • Cyrkulacja powietrza sprawia, że wilgotność powietrza utrzymana jest na właściwym poziomie. Nawet chwilę po kąpieli. 
  • Bark nieprzyjemnych zapachów towarzyszących gotowaniu. 

Rekuperacja – twój świadomy wybór

Wentylacja mechaniczna to spora inwestycja, dlatego każdy aspekt powinien być dopasowany do potrzeb inwestora. Decydując się na montaż tej instalacji warto uwzględnić aspekty wpływające na sprawność samego rekuperatora, jak również te wizualne, dzięki czemu umieszczenie go w bardziej widocznym miejscu pozostanie bez negatywnego wpływu na aranżację budynku. 

Kluczowy jest wybór serca rekuperatora, czyli wymiennika ciepła. Decydując się pomiędzy krzyżowym, obrotowym i przeciwprądowym, oceniamy sprawność procesu odzyskiwania ciepła. W przypadku tego ostatniego będzie ona najwyższa, co wpływa jednak na cenę urządzenia.

Warto również pamiętać o kosztach eksploatacyjnych wybranego rekuperatora. Chcąc uniknąć późniejszych rozczarowań warto zorientować się wcześniej w cenach filtrów odpowiednich do wybranego przez nas urządzenia. 

Funkcjonalność wentylacji – od czego zależy?

Decydując się na instalację wentylacji mechanicznej chcemy cieszyć się jej 100 % funkcjonalnością i efektywnością. Zlecenie wykonawstwa specjalistom pozwoli uniknąć montażowych błędów i dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb klienta. Z podjęciem decyzji zwlekać jednak nie warto. Najlepszym momentem jest etap projektowania budynku, dzięki czemu możliwe jest efektywne rozplanowanie systemu kanałów wentylacyjnych. Na późniejszych etapach budowy nadal jest to możliwe, ale z koniecznością remontu. W Total Klima znajdziemy rozwiązanie, które korzyści z wentylacji mechanicznej w Twoim domu pozwoli Ci czerpać w 100%. 

Zapraszamy do kontaktu na http://www.totalklima.pl/  - profesjonalne doradztwo i wyceny indywidualne.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.