Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Whisky - skąd pochodzi ten popularny trunek?

  • Dodano: 2020-06-05 11:00

Whisky to jeden z tych gatunków alkoholi, o których słyszał chyba każdy. Zwykle kojarzy się z charakterystyczną szklanką i ciemną, karmelową barwą, ale istnieje wiele rodzajów tego napoju. Niektórzy koneserzy uznają wyłącznie „szkocką”, inni chętnie raczą się także amerykańskimi czy japońskimi odmianami. Co warto wiedzieć o tym gatunku alkoholu?

 

Whisky – pierwsi pędzili ją mnisi

Pierwsze wzmianki o alkoholu przypominającym dzisiejszą whisky pochodzą z VII wieku. Na terenie dzisiejszej Irlandii mnisi wytwarzali trunek zwany uisge beatha – to gaelickie tłumaczenie łacińskiego aqua vitae, czyli „woda życia”. Whisky to angielski zapis gaelickiego uisge. Źródłosłów whisky jest więc podobny, co polskiego słowa „okowita”, czyli dawnego określenia wódki.

Woda życia”, czyli whisky, początkowo była uważana za lekarstwo, a jej wynalezienie legenda przypisuje świętemu Patrykowi. Jednak dość szybko lecznicze właściwości stały się drugorzędne wobec smakowych i rekreacyjnych.

Charakterystyczny smak i aromat wynika z suszenia wykorzystywanych zbóż w torfowym dymie i dojrzewania w dębowych beczkach.

Jeden gatunek, mnóstwo rodzajów whisky

Podobnie jak w przypadku innych alkoholi, whisky występuje w wielu rodzajach, a zakres cenowy jest podobny, jak w przypadku win. Butelka niedrogiej whisky kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale najlepsze gatunkowo trunki osiągają ceny nawet kilku tysięcy złotych za butelkę – nie wspominając o limitowanych seriach. Warto poznać bliżej różne gatunki whisky np. tu: https://swiat-whisky.sklep.pl/49-whisky. Niektórzy koneserzy potrafią po zakupie szczególnie wyśmienitej whisky czekać nawet kilka lat, aż nadarzy się odpowiednia okazja, którą można uczcić takim trunkiem. Trudno się dziwić – kosztująca kilkaset złotych whisky raczej nie należy do alkoholi, które można pić nieuważnie, bez zwrócenia uwagi na aromat i smak. Najpopularniejsze rodzaje whisky są jednak dostępne w cenach zbliżonych do innych alkoholi ze średniej półki. Whisky jest też popularnym składnikiem drinków, a niektórzy używają jej nawet jako składnika w kuchni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.