Rynek oferuje szereg możliwości, jeśli chodzi o wybór drzwi zewnętrznych do domu. Mogą być one wykonane z wielu różnych materiałów, ale wszystkie muszą spełniać określone wymogi techniczne, które narzuca się producentom. Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu? Które będą najlepsze dla Twoich potrzeb?
Parametry drzwi zewnętrznych – aktualne standardy i wymogi techniczne
Przepisy regulują produkcję drzwi zewnętrznych w wielu aspektach. Minimalne wymiary dla drzwi jednoskrzydłowych to 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Jeśli decydujemy się na model dwuskrzydłowy, najczęściej będą to drzwi asymetryczne z jednym skrzydłem o szerokości 90 cm i drugim – 40 cm. Dodatkowo trzeba pamiętać o przygotowaniu większego otworu w murze na cały zestaw drzwiowy: ościeżnicę, zawiasy, próg. Otwór ten będzie jeszcze szerszy, jeśli zdecydujemy się na modne naświetlenia. Te boczne mają na ogół od 20 do 90 cm, górne – standardowo 40 cm.
Na rynku obecnie najczęściej spotkamy dziś drzwi zewnętrzne do domu zbudowane płytowo – do wewnętrznej ramy przytwierdza się płyty z wybranego materiału. Alternatywą są drzwi płycinowe, które są bardziej dekoracyjne, ale mają zdecydowanie gorsze parametry, jeśli chodzi o termoizolacyjność, trwałość czy dźwiękoszczelność. Wymagania techniczne narzucają producentom, by współczynnik przenikania ciepła U nie przekraczał 1,5 W/m2K. W przyszłości wymagania w tym zakresie będą jeszcze wyższe, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Jeśli drzwi będą mieć charakter termoizolacyjny, zmniejszą potrzeby grzewcze gospodarstwa domowego. Drzwi zewnętrzne powinny mieć też klasę wodoszczelności minimum 3, a wskaźnik izolacji akustycznej nie powinien być niższy niż 30 dB. Szacunkowa wytrzymałość drzwi zewnętrznych do domu powinna pozwalać na ok. 100 tys. cykli otwierania i zamykania, a stosowane w nich zabezpieczenia muszą skutecznie opierać się próbom włamania przez co najmniej 20 minut – ich klasa antywłamaniowości wynosi zwykle 2 lub 3 RC.
Poszukując odpowiednich modeli będziesz zmuszony podjąć decyzję co do materiału, z którego będą wykonane. Sprawdźmy, jakie masz możliwości w tym zakresie.
Drzwi zewnętrze do domu – tradycyjne, czyli drewniane
To klasyczne i bardzo eleganckie modele. Ważne, by drewno wykazywało dobre właściwości techniczne. Możemy zdecydować się np. na drzwi dębowe, mahoniowe lub sosnowe. Modele drewniane charakteryzują się dużą wytrzymałością i świetną izolacją termiczną i akustyczną. Drewno podlega odpowiedniej obróbce technologicznej. Drzwi z drewna łatwo podlegają skrawaniu, dlatego na rynku znajdziemy modele o bardzo zróżnicowanym designie, w tym te z przeszkleniami. Pamiętajmy jednak, że takie drzwi zewnętrzne do domu będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji. Problemem może być również ich podatność na zadrapania powłok lakierniczych – zwierzęta domowe mogą sprawić, że powłoka drzwi szybko straci swój pierwotny wygląd.
Drzwi zewnętrzne ze stali?
Jeśli stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo domowników i mienia, powinniśmy zdecydować się na drzwi stalowe. Oprócz tego, że charakteryzują się one najwyższą odpornością mechaniczną, są również ognioodporne. Aby poprawić ich właściwości termoizolacyjne, producenci stosują np. piankę poliuretanową lub polistyren ekspandowany, które umieszcza się pomiędzy warstwami blachy. Drzwi ze stali ocynkowanej będą dosyć ciężkie, a dodatkowym czynnikiem zniechęcającym do zakupu może być również ich cena.
Alternatywa: drzwi zewnętrzne do domu wykonane z aluminium
To modele drogie, ale charakteryzujące się doskonałymi parametrami pomimo niewielkiej masy. Drzwi z aluminium nie ulegają odkształceniom, są bardzo odporne i mają dobre właściwości antywłamaniowe. Dają też nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o ich projekt i wzornictwo. Będą one bardzo dobrym wyborem do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji, dlatego coraz częściej spotykamy je także w budynkach użyteczności publicznej.
A może włókno szklane?
Fiberglass to materiał lekki i niezwykle odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i zmienność warunków atmosferycznych. Drzwi zewnętrzne do domu wykonane z włókna szklanego łączą w sobie zalety wszystkich pozostałych modeli. Nie są jednak tak popularne ze względu na bardzo wysoką cenę. Biorąc pod uwagę promowanie rozwiązań ekologicznych i wysoką energooszczędność drzwi szklanych, można spodziewać się, że ich popularność będzie wzrastać.