(...) W związku z zadłużeniem występującym na Pani/Pana koncie czynszowym, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. wzywa Panią/Pana do osobistego stawiennictwa w charakterze strony w siedzibie spółki – celem ustalenia sposobu spłaty bieżącego zadłużenia lub złożenia pisma z informacją jakie zostaną przez Panią/Pana podjęte kroki w celu spłaty powstałego zadłużenia. (...)
Pisma tej treści będą od marca przesyłane tym mieszkańcom naszego miasta, którzy zalegają z opłatami czynszowymi.
– Przez dłużników spowolnione, albo odkładane są remonty kamienic – mówi Marta Dziemba-Korzyniec, Naczelnik Wydziału Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich. – Podjęliśmy więc decyzję o przyspieszeniu procedur eksmisyjnych w stosunku do osób, które notorycznie uchylają się od obowiązku regularnego płacenia czynszu – dodaje.
Oczekują od miasta stanowczych działań
Od kilku lat informuje się mieszkańców o problemie zadłużenia czynszowego. Obecnie dług ten wynosi ponad 60 milionów złotych. To ogromna kwota. Dla porównania – to mniej więcej tyle, ile władze miasta planują przeznaczyć na tegoroczne miejskie inwestycje. Chcąc być fair w stosunku do tych mieszkańców, którzy regulują swoje zobowiązania czynszowe, podjęto decyzję, by przedsięwziąć środki, które skutecznie zmobilizują dłużników czynszowych. Sugerujemy, bo pisma te potraktować poważnie. Brak reakcji ze strony adresata sprawi, że gmina Siemianowice Śląskie podejmie kroki zmierzające do wszczęcia postępowania sądowego o eksmisję oraz NIEZWŁOCZNĄ realizację wyroku sądowego o eksmisję.
– Chciałabym w tym miejscu zaznaczyć, iż ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 r. pozwala nam na eksmitowanie dłużników do lokali obniżonym standardzie – mówi Marta Dziemba-Korzyniec. – Oznacza to, że np. ubikacja może być w obrębie budynku, zaś samo mieszkanie nie musi być wyposażone w urządzenia służące do przygotowania czy podgrzania posiłku – dodaje.
Eksmisje, to nie jedyne narzędzie, którym posługują się urzędnicy Wydziału Gospodarki Lokalowej. Dłużnicy, którzy nie wykazują dobrej woli, by zmniejszyć swoje zobowiązania, wpisywani są do Krajowego Rejestru Długów. Powoduje to uciążliwości w życiu codziennym, bowiem osoba wpisana do takiego rejestru nie podpisze umowy ratalnej, np. na telefon, umowy na dostawę internetu czy telewizji cyfrowej. Oczywiście można w takim wypadku również zapomnieć o bankowym kredycie.
Skontaktuj się z siemianowicką "lokalówką"
Nadal można skorzystać z szeregu programów pomocowych, które sprawią, że zadłużenie czynszowe będzie malało. Do dyspozycji są m.in. odpracowania długu, rozłożenie go na raty czy skorzystanie z tzw. Banku Zamiany Mieszkań.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej 105, pod numerem telefonu: 32 760 54 53 (Iwona Bauer – odpracowania zaległości, Bogumiła Gaweł – rozłożenia na raty części zaległości).
19 zł brutto za godzinę pracy – taką stawkę godzinową proponuje miasto osobom, które zdecydują się odpracować swoje zadłużenie czynszowe. Zakres prac obejmuje m.in.: sprzątanie klatek schodowych, zamiatanie chodników, mycie podłóg czy okien czy odmalowywanie zabrudzonych ścian. Wydział Gospodarki Lokalowej jest również otwarty na propozycje ze strony mieszkańców. Zdarzyło się bowiem, że osoba zadłużona swoje zaległości odpracowała projektując stronę internetową. Czego się oczekuje? Konsekwencji i odpowiedzialnego podejścia do tego tematu.
Przykłady zadłużeń budynków będących własnością Gminy oraz będących w posiadaniu Gminy*
- Kołłątaja 2 – 263 134,45 zł
- Kołłątaja 11 – 280 730,11 zł
- Kołłątaja 14 – 294 037,55 zł
- Ligonia 3 – 289 100,53 zł
- Pułaskiego 1 – 247 589,04 zł
- Sobieskiego 43 – 425 800,78 zł
- Fabryczna 8 – 191 823,43 zł
- Fabryczna 8A – 146 054,95 zł
- Fabryczna 8B – 167 247,14 zł
- Fabryczna 14abc – 456 850,48 zł
- Piastowska 13 – 333 720,64 zł
- Powstańców 52 – 174 692,05 zł
- Powstańców 52a – 124 104,93 zł
- św. Barbary 16 – 311 417,66 zł
- Szeflera 2 – 307 562,84 zł
* Wieloletnie ujemne salda budynków nie zawierają tylko zadłużeń czynszowych, ale również media przypisane do danego lokalu (tj. woda, śmieci, kanalizacja, a w przypadku Fabrycznej 14abc również centralne ogrzewanie). Wliczone w nie są również zadłużenia lokatorów, którzy tam już nie mieszkają. Co istotne: nie wszyscy lokatorzy ww. lokalizacji są dłużnikami.