Budżety Partycypacyjne (Obywatelskie), w których mieszkańcy danej gminy decydują poprzez głosowanie o wydatkach na inwestycje zaproponowane przez obywateli, przeprowadzane są rokrocznie w coraz większej liczbie samorządów w Polsce. W tym roku do ich grona dołącza kolejny samorząd, z tym, że znacznie większy niż zwykle, bo wojewódzki. Przedwczoraj (10.06) w Muzeum Śląskim w Katowicach, marszałek województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski oficjalnie zaprezentował wraz z urzędniczym zespołem, harmonogram, ramowy podział obszarów głosowania oraz kwotę w puli pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.
Kalendarium
Sposób przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego 2020 dla województwa Śląskiego odwołuje się do znanych już z poziomów miejskich, rozwiązań formalnych, które zostały przeskalowane. I tak np. harmonogram Budżetu zakłada powszechnie przyjmowane etapy:
- info-edukacyjny (10 czerwca – 19 lipca),
- przyjmowania wniosków (1-26 lipca),
- weryfikacyjny (1 sierpnia – 30 września),
- głosowania (12-30 listopada),
- rozstrzygnięcia (do 31 grudnia 2019).
Budżet
Pula środków w marszałkowskim Budżecie Obywatelskim wynosi 10 milionów złotych, podzielonych na dwie kategorie: wojewódzką z kwotą 2,5 miliona złotych i podregionalną z 7,5 milionami złotych podzielonym na siedem obszarów terytorialnych. Minimalna wartość zadań wojewódzkich to 100 000 złotych, jednak nie mniej niż 50% wartości dostępnej puli. Z kolei zadania podregionalne o wartości minimum 50 tysięcy złotych, nie mogą przekroczyć połowy wartości całej puli dostępnej w danym podregionie.
Środki dla poszczególnych podregionów:
- nr 1 – bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała: 15% (1 125 000,00 zł)
- nr 2 – powiaty bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy: 15% (1 125 000,00 zł)
- nr 3 – powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory: 16% (1 200 000,00 zł)
- nr 4 – powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice: 15% (1 125 000,00 zł)
- nr 5 – miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze: 13% (925 000,00 zł)
- nr 6 – powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa: 11% (875 000,00 zł)
- nr 7 – powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec: 15% (1 125 000,00 zł)
Kluczowe założenia
Zadania zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego muszą mieć charakter wojewódzki.
Głosowanie na projekty będzie się odbywało wyłącznie elektronicznie po adresem www.bo.slaskie.pl
Zadania o charakterze inwestycyjnym i/lub infrastrukturalnym będą mogły być realizowane wyłącznie na mieniu należącym do Województwa.
Do realizacji będą przeznaczone te zadania, które uzyskały największą liczbą głosów, do momentu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na Budżet Obywatelski w danej puli.
Jednym z podstawowych kryteriów weryfikujących wnioski podregionalne będzie fakt, czy służą rozwojowi co najmniej dwóch powiatów w poszczególnej grupie jest obszar oddziaływania projektu na minimum dwie miasta należące do danej puli.
Spotkanie informacyjne z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego odbędzie się 17 czerwca br. o godz. 17.00 w centrum Siemianowic Śląskich - SCK Willa Fitznera ul. Fitznerów 3.
Na wspólne spotkanie zaproszeni są przedstawiciele gmin z tej samej grupy podregionu nr 5 sąsiadujących z Siemianowicami Śląskimi tj, Chorzowa i Piekar Śląskich.
Szczegółowe informacje na temat Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego dostępne są na stronie internetowej www.bo.slaskie.pl
Załączniki
Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego 2020 - prezentacja ogólna (pdf, 1020.66 KB)