Siemianowice Śląskie - portal miejski Siemianowice.net.pl

Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Seniorze - nie daj się wkręcić!

  • Dodano: 2017-03-20 09:00

16 marca br. w Domu Kultury "Chemik", kilkudziesiąt siemianowickich seniorów uczestniczyło w debacie zorganizowanej przez Komendanta Miejskiego Policji w Siemianowicach Śląskich, Dariusza Kopcia. Spotkanie, którym hasłem przewodnim było "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Możesz mieć na nie wpływ" miało na celu przybliżenie zagrożeń czyhających na starszych ludzi. M.in. szeroko omawiano oszustwa metodą "na wnuczka", czy - modne ostatnio - "na oficera CBŚP", które zaczyna docierać również do naszego miasta.

Nie tak dawno mieliśmy przypadek, gdy do starszego małżeństwa zadzwoniła kobieta, przedstawiła się jako oficer Centralnego Biura Śledczego Policji i - umiejętnie grając na emocjach - przekonała ją by ta zaciągnęła kredyt na 25 tysięcy złotych - opowiadał zebranym Dariusz Kopeć.

Policjanci wyświetlili dwa filmy, które w jasny i czytelny sposób opisywały mechanizm oszustw. Wśród uczestników spotkania co rusz słychać było poruszenie i ciche westchnienia pełne zdumienia i dezaprobaty.

Jak tak można, w ten sposób nastawać na starsze osoby? - Kiwała głową pani Anna, która przyszła razem z mężem.

W dalszej części debaty prowadzący zwrócili szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa wśród pieszych. Jak przekonywał aspirant sztabowy Mariusz Urgacz specjalista tematyki z Wydziału Ruchu Drogowego siemianowickiej KMP - najwięcej zdarzeń drogowych z udziałem pieszych jest podczas wchodzenia na pasy i... schodzenia z nich. Zwracał szczególną uwagę na to by pamiętać o tym, aby do przejść dla pieszych podchodzić ostrożnie i nie liczyć na to, że kierowca zdoła zatrzymać samochód w ułamku sekundy.

Pamiętajmy również o tym byśmy byli widoczni - mówił Mariusz Urgacz. - Od dłuższego czasu, wraz z Urzędem Miasta Siemianowice Śląskie, promujemy akcję rozdawania odblaskowych pasków, które możemy ubrać na rękaw, nogawkę czy... modnie ostatnio - na torebkę - dodaje.

To bardzo ważne, ponieważ piesi, szczególnie starsze osoby, preferują ubrania w kolorach czarnych, szarych - dla kierowcy zupełnie niewidocznych po zmroku.

Wśród zaproszonych gości, znalazły się również przedstawicielki siemianowickiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Psycholog Stella Zdziejowska w kilku zdaniach omówiła reguły, którymi kierujemy się w życiu, a które często wykorzystują Ci, którzy chcą nas wykorzystać.

Szanowni Państwo, pielęgnujmy w sobie asertywność - mówiła Stella Zdziejowska. - Nie bójmy się mówić stanowcze NIE każdemu, z kim nie chcemy rozmawiać. Pamiętajmy, że to co nasi rodzice w nas pielęgnowali, idąc z duchem wychowania nas w poczuciu bycia "w porządku" - w dzisiejszych czasach może obrócić się przeciwko nam. Reguły wzajemności, zaufania dla autorytety, sympatii czy chęci "odwdzięczenia się" - są czesto wykorzystywane chociażby przez przedstawicieli handlowych, którzy próbują nam sprzedać drogie, najczęściej, nieptrzebne rzeczy - dodała.

Podczas debaty zostały rozdane anonimowe ankiety, które siemianowiccy nestorzy wypełnili, racząc się jednocześnie aromatyczną kawą i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Urząd Miasta. Spotkanie objął honorowym patronatem Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich.

Poniżej przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą ochronić oszczędności - nierzadko - całego życia:

Jeżeli usłyszymy w telefonie, że np. wnuczek, syn, córka, kuzynka miała wypadek i potrzebuje pieniędzy - dopytajmy:

  • jakim autem (kolor, typ - duże, małe) jechał wnuczek?
  • ​czy bliska osoba, która uległa wypadkowi nosi okulary, długie włosy, brodę, wąsy, jest wysoka?
  • ​gdzie zdarzył się wypadek?
  • Jeżeli pojawi się chociaż cień wątpliwości - natychmiast przerwijmy rozmowę. Oszuści doskonale potrafią "zagrać" na naszych emocjach. Skontaktujmy się z rodziną i zapytajmy czy rzeczywiście ktoś bliski miał wypadek - wspólnymi siłami spróbujmy skontaktować się z RZEKOMYM POSZKODOWANYM.

Natychmiast zadzwońmy na numer 112 - operator numeru pozwoli nam zweryfikować informacje o wypadku kontaktując się z odpowiednimi służbami.

I najważniejsze:

  • policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki, która miałaby służyć jako przynęta na rozpracowywanych podczas akcji złodziei.
  • bądźmy SCEPTYKAMI - w rodzinie NA PEWNO nikt się nie obrazi, że nie pomogliśmy FINANSOWO po dziwnie brzmiącym, tajemniczym telefonie. NAJCZĘŚCIEJ POMOC FINANSOWA podczas wypadku JEST NIEPOTRZEBNA!!!

Najnowsze informacje z Siemianowic Śląskich w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.