Nie ma w tym przypadku, że od wielu lat Festool są jedną z częściej wybieranych marek elektronarzędzi przez stolarzy, cieśli oraz miłośników zajmujących się pracą w drewnie. Ten niemiecki producent, dzięki swojemu zaangażowaniu w produkcję narzędzi o najwyższej jakości oraz godnym pochwały stopniu niezawodności, zdążył zasłynąć na całym świecie i podbić serca najbardziej wymagających użytkowników, czyli profesjonalistów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat urządzeń Festool?
Dlaczego warto wybrać sprzęt marki Festool?
Zdecydowanie najmocniejszą stroną sprzętów Festool jest ich dokładność. Narzędzia tej marki są projektowane i produkowane z myślą o zapewnieniu maksymalnej precyzji, co jest kluczowe podczas pracy z drewnem. W końcu jest to materiał kosztowny, którego najzwyczajniej w świecie nie opłaca się marnować. Dlatego też fachowcy tak często sięgają po sprzęty takie jak pilarki czy zagłębiarki Festool. Umożliwiają one niezwykle dokładną kalibrację tarczy tnącej, tym samym gwarantując niemal idealne cięcie w linii prostej. W połączeniu z dobrym osprzętem umożliwi to precyzyjne przecinanie zarówno twardego, jak i miękkiego drewna. Sprzęty te mogą być też wykorzystywane do korygowania krzywizn materiału, a także obrabiania jego krawędzi. Kolejnym solidnym argumentem przemawiającym za wyborem marki Festool jest trwałość oraz wysoka niezawodność produkowanych przez nią elektronarzędzi. Do ich produkcji wykorzystuje się dobrej klasy materiały, które to w połączeniu z nowoczesnymi procesami technicznymi pozwalają uzyskać sprzęt, któremu niestraszne będą trudy codziennej eksploatacji. Dzięki temu szlifierki, frezarki czy zagłębiarki Festool przy zastosowaniu systemu odpylającego oraz minimalnej konserwacji stają się praktycznie niewrażliwe na działanie drobnych pyłków zeszlifowanego drewna lub wiórów powstałych podczas cięcia. Dzięki przemyślanym projektom oraz wydajnym systemom chłodzenia, sprzęty Festool mogą też pracować przez wiele godzin z rzędu, bez ryzyka przegrzania się. Doskonale predysponuje to je do zastosowań profesjonalnych, takich jak produkcja mebli, stolarki okiennej czy elementów więźby dachowej. Nie można również zapomnieć o aspektach związanych z ergonomią oraz ogólnym komfortem użytkowania urządzeń Festool. Produkty te są projektowane tak, aby minimalizować zmęczenie i dyskomfort podczas wielogodzinnej pracy, co zauważalnie poprawia produktywność pracowników, a także pozytywnie wpływa na ich morale.
Elektronarzędzia Festool aktywnie redukują ryzyko poważnego wypadku podczas pracy
Festool kładzie też wysoki nacisk na innowacyjność oraz kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania. W urządzeniach niemieckiego producenta można znaleźć naprawdę ciekawe rozwiązania, takie jak m.in.: - aplikacja Festool Connected podpowiadająca jak wykorzystywać swoje narzędzia w 100%; - system KickbackStop odcinający napęd tarczy tnącej w zagłębiarkach Festool; - kompleksowy system wywarzania antywibracyjnego VS; - technologia MULTI-JETSTREAM 2 zapewniająca niemal 100% skuteczności odpylania; Jednak bez dwóch zdań zdecydowanie najciekawszym rozwiązaniem jest system SawStop-AIM, który to można znaleźć w wybranych piłach stołowych Festool. Jest to opatentowana technologia, która znacząco redukuje ryzyko utraty palca lub poważnego uszkodzenia i skaleczenia dłoni w przypadku bezpośredniego kontaktu skóry z rozpędzonym ostrzem tnącym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanego hamulca tarczy, który jest aktywowany środkiem pirotechnicznym. W efekcie rozpędzony osprzęt zostaje zatrzymany w czasie wynoszącym około 5 milisekund (0,005 sekundy), zachowując kończynę w całości.
Zagłębiarki Festool z możliwością precyzyjnej regulacji cięcia drewna
Jednymi z najprzydatniejszych elektronarzędzi w arsenale każdej osoby zajmującej się pracą w drewnie są nowoczesne zagłębiarki Festool. To wyjątkowo zaawansowane urządzenia, które umożliwiają na niezwykle precyzyjne nastawienie tarczy tnącej. Może być regulowany zarówno jej kąt względem powierzchni roboczej, jak i również sama głębokość pracy. Powala to nie tylko na klasyczne, prostoliniowe przecinanie lub podcinanie materiałów drewnianych, lecz także wykonywanie w nich rowków. Zagłębiarki Festool mogą być też z powodzeniem wykorzystywane do cięcia twardego drewna poprzez jego stopniowe nacinanie. Ten proces umożliwi uzyskanie niezwykle gładkiej linii cięcia, a co za tym idzie, estetycznego wykończenia powierzchni deski lub płyty. System regulacji jest intuicyjny w obsłudze, a jego precyzja zapewnia, że każde cięcie dokładnie odpowiada przygotowanemu wcześniej projektowi. Oprócz tego zagłębiarki Festool są również kompatybilne ze ślizgowymi szynami prowadzącymi, które praktycznie eliminują ludzki błąd i pozwalają uzyskać w pełni powtarzalne cięcie za każdym razem.
Nowoczesna piła stołowa Festool z systemem chroniącym palce SawStop
Piła stołowa Festool z wspomnianym wcześniej systemem SawStop to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie bezpieczeństwa obróbki drewna. Urządzenie to stanowi prawdziwy przełom w kwestii ochrony użytkowników przed urazami. System SawStop jest rewolucyjną technologią, która w przypadku kontaktu piły z ludzką skórą automatycznie zatrzymuje obracającą się tarczę w ułamku sekundy, co znacząco redukuje ryzyko poważnych urazów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pilarki stołowe są uważane za jedne z niebezpieczniejszych elektronarzędzi w arsenale stolarza, cieśli lub majsterkowicza. Dlatego też inwestycja w nie, to logiczny wybór – szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z obróbką drewna i mają małe doświadczenie w kwestii prawidłowej obsługi pilarek. Jednak system SawStop to niejedyne, co może zaoferować Festool. Piła stołowa wyróżnia się na tle swojej konkurencji także w bardziej przyziemnych zagadnieniach prac stolarskich. Sprzęt ten pozwala na kompleksową regulację nastawienia skosu oraz wysokości cięcia, a chowany klin rozdzielający znacząco przyśpiesza obróbkę drewna. Piła stołowa Festool została również opracowana z myślą o łatwości transportu. Urządzenie może zostać szybko złożone, dzięki czemu zmieści się w bagażniku samochodu. W razie potrzeby pozwala to na zabranie go ze swojego warsztatu i skorzystanie z niego na placu budowy lub miejscu prowadzonej inwestycji.