Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Najczęstsze błędy popełniane przy zamykaniu konta firmowego

  • Dodano: 2020-05-14 07:00, aktualizacja: 2020-05-14 07:04

Nie jesteś zadowolony z usług banku, w którym prowadzisz konto firmowe? Najwyższy czas na zmianę. Jednak zanim ostatecznie rozstaniesz się z dotychczasowym bankiem, musisz wykonać kilka kluczowych czynności. Jeśli o nich zapomnisz narazisz się na spore straty, a nawet większe kłopoty. Przyjrzyjmy się zatem, jakich błędów musisz unikać, decydując się na zamknięcie konta firmowego.


1. Zbyt szybko zamykasz stary rachunek firmowy
Kolejność w otwieraniu i zamykaniu konta firmowego jest kluczowa. Zanim podejmiesz kroki związane z likwidacją dotychczasowego rachunku, koniecznie otwórz nowe konto firmowe. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że stare konto zostanie już zamknięte, a nowe nie będzie jeszcze aktywne. A Ty stracisz dostęp do firmowych przepływów. Ani nie dostaniesz przelewów od kontrahentów, ani sam nie opłacisz swoich podwykonawców czy pracowników. Wierz mi, nikt nie będzie w tej sytuacji zadowolony.

Chcesz zmienić konto firmowe? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyj do rankingu kont firmowych firmowych i sprawdź, który bank ma obecnie najlepszą ofertę dla Twojej firmy.


2. Nie zapisujesz historii starego konta firmowego
Zawsze na czas płacisz podatki i składki ubezpieczeniowe? Urząd skarbowy czy ZUS nie uwierzą Ci na słowo, gdy dojdzie do jakiejkolwiek kontroli. Wówczas ratunkiem jest wyciąg z konta firmowego, z którego wykonywałeś przelewy. Niestety urzędników nie będzie interesowało, że nie masz dostępu do takich danych, ponieważ w międzyczasie zmieniałeś rachunek bankowy. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, pobierz historię konta firmowego od chwili jego uruchomienia.


3. Zapominasz, że stare konto firmowe służy do weryfikacji
Wiele instytucji finansowych nie wymaga osobistego kontaktu, o ile jesteś w stanie zdalnie potwierdzić swoją tożsamość. Często w tym celu wystarczy wykonać tzw. przelew weryfikacyjny. Jednak, jeśli w ten właśnie sposób weryfikowałeś dostęp do różnych usług za pomocą starego konto, zamykając je, możesz utracić wiele istotnych uprawnień.


4. Nie zostawiasz żadnych środków na starym koncie firmowym
To oczywiście normalne, że po założeniu nowego konta firmowego zechcesz przelać na nie środki z dotychczasowego rachunku. Zostaw jednak na nim kwotę, która wystarczy na pokrycie podstawowych opłat, do momentu wygaśnięcia Twojej umowy z bankiem. Szczególnie że dotychczasowy bank może zacząć naliczać dodatkowe opłaty, ponieważ nie spełniasz już warunków darmowego konta, np. nie wykonujesz już przelewów do ZUS-u.


5. Nie informujesz dostatecznie kontrahentów o nowym koncie firmowym
Koniecznie pamiętaj, aby o zmianie numeru rachunku firmowego dowiedzieli się Twoi klienci i kontrahenci. Wielu z nich ma na stałe wpisane Twoje dane w książce odbiorców w swoich bankach, przez co mogą automatycznie wykonywać przelewy zaadresowane na stare konto. Nie zapomnij również, aby zmienić dane do przelewu na stronie internetowej, czy fakturach.


Poza tym informację o zmianie konta zgłoś do odpowiednich urzędów. Jeśli jesteś zarejestrowany w CEIDG, wystarczy, że zaktualizujesz swój wniosek. Spółki cywilne muszą zgłosić zmianę rachunku bankowego na formularzu NIP-2, a przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS – na formularzu NIP-8.


Choć zmiana konta firmowego wymaga dopełnienia kilku formalności, to warto decydować się na taką opcję w imię oszczędności i wygody. Jeśli nie jesteś w pełni zadowolony z obecnego rachunku firmowego, zajrzyj do Rankingu Kont Firmowych i sprawdź, czy możesz liczyć na bardziej atrakcyjną ofertę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.